Rusové jsou extrémně nebezpeční. Používají i migranty, říká bývalý špion
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruské tajné služby využívají k útokům na Evropu i příval migrantů, kteří se po tisícovkách dostávají na „starý kontinent“. Řekl to bývalý maďarský agent Ferenc Katrein, který jako jednoznačný příklad uvedl silvestrovské sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem. Podle Katreina jen posilují šíření fake news a jsou tím pro Evropu extrémně nebezpečné. Bývalý špion o ruských technikách promluvil v rozhovoru pro maďarský web index.hu.
„Tajné služby vedou ofenzivu proti Evropské unii a provádějí operace, v nichž mají profesionální zkušenost a tradici. Rusko hraje roli v prohlubující se migrační krizi a používají ji pro svou propagandu a získání vlivu,“ prohlásil Ferenc Katrein, který pracoval pro maďarské tajné služby třináct let a zabýval se technikami ruských tajných služeb.
V této souvislosti zmínil právě sexuální útoky v německém Kolíně nad Rýnem, ke kterým došlo během silvestrovských oslav v roce 2015. „Sledoval jsem události v Kolíně nad Rýnem pozorně a šlo na nich krásně vidět, jak celá věc funguje,“ uvedl. Podle Katreina ruské tajné služby přispěly k tomu, že se případům média velmi věnovala.
Navíc sérii silvestrovských útoků podle bývalého špiona interpretovala ruská média zajímavým způsobem. „Nejednalo se o nově příchozí migranty, ale v interpretačním rámci na tom nezáleželo,“ dodal na vysvětlenou.
Jejich další praktikou je šíření takzvaných fake news v souvislosti s migrační krizí. Jako příklad uvedl Katrein případ školačky ruského původu Lisy, kterou měli v Berlíně znásilnit migranti. Do případu se začátkem loňského roku zapojil i ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov. Nakonec vyšlo najevo, že se třináctiletá dívka pouze bála vrátit domů kvůli výsledkům ve škole. „Ruská strana reagovala na fantomové zprávy na té nejvyšší úrovni, která zahrnovala i ruského ministra zahraničí Lavrova,“ dodal.
Co se týče počtu ruských agentů, kteří operují v Evropě, o tom bývalý maďarský špion nemluvil. Odhadoval, že jenom v Maďarsku ale působí několik stovek lidí, kteří pracují pro ruské tajné služby FSB, SVR i GRU. Zároveň uvedl, že by bylo zajímavé zmapovat jejich zapojení ve státem vlastněných nebo podporovaných firmách, aerolinkách, cestovních agenturách, kulturních centrech, vzdělávacích institucích i médiích.