zákon o zákazu propagace komunismu

Rusko plánuje odvetu za chystané odstranění pomníků v Polsku

zákon o zákazu propagace komunismu
Rusko plánuje odvetu za chystané odstranění pomníků v Polsku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rusko připravuje odvetná opatření, kterými chce potrestat Polsko za plánované odstranění pomníků Rudé armádě. Ve středu Dnes to prohlásila předsedkyně Rady federace, tedy horní komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková. Příslušný právní předpis, který do jednoho roku počítá s demontováním všech pomníků komunismu, v pondělí podepsal polský prezident Andrzej Duda.

Zákon o zákazu propagace komunismu se podle polské televize netýká pomníků padlých rudoarmějců na hřbitovech či jiných pietních místech, ale odstranění hrozí památníkům polsko-sovětského „bratrství ve zbrani“. Rusko chystaný krok Varšavy považuje za nemorální a také za nelegální a tvrdí, že zachování pomníků zaručuje rusko-polské ujednání z let 1992 až 1994.

Matvijenková, kterou Reuters označil za blízkého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina, polský postup tvrdě kritizuje. Řekla mimo jiné, že ruské ministerstvo zahraničí již připravuje odvetu.

Ruská diplomacie na následný dotaz odkázala novináře na své úterní prohlášení, ve kterém varovala, že polské kroky nezůstanou bez následků. „Polské úřady velmi dobře chápou, jak hluboce urazí ruský lid a lid zemí, které byly součástí SSSR,“ citoval Reuters z prohlášení. „I tak ale ve Varšavě vědomě pokračují s touto nehoráznou provokací,“ dodalo ruské ministerstvo v tiskovém dokumentu.

Polsko-ruské vztahy jsou zatížené mnoha historickými křivdami, včetně vpádu Rudé armády do zad Polákům bojujícím v září 1939 s Němci a zmasakrování polských důstojníků v sovětském zajetí na jaře 1940. Polští historici argumentují, že osvobození Rudou armádou nepřineslo zemi svobodu, ale komunismus. Vztahy mezi oběma státy se vyhrotily po ruské anexi ukrajinského Krymu a kvůli ruské podpoře separatistického povstání v Donbasu.

,

19. července 2017