Duka: Kardinálu Vlkovi vděčíme mnohé. Pohřben bude ve sv. Vítu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Miloslav Vlk byl vzdělaný a vstřícný člověk, za jehož práci by měla být vděčná nejen církev, ale i společnost. Věřil mu i papež Jan Pavel II., který ho posílal jako svého vyslance na různá shromáždění a setkání, zavzpomínal na zesnulého kardinála současný pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka v rozhovoru pro ČT24. Kardinál a někdejší pražský arcibiskup Vlk zemřel v nemocnici na pražském Karlově náměstí a pochován bude v kryptě katedrály sv. Víta.
„Nás pojí společná známost už více jak půl století. Byli jsme kolegové na studiích v Litoměřicích, pak jsme byli ve stálém kontaktu po celá ta léta jak totality, tak v době po pádu komunismu,“ vzpomíná kardinál Duka na Vlka. „Osobně jsem mu vděčný za mnohé, ať už za pomoc během studia, nebo naší spolupráce v ilegalitě – třeba při překladu Jeruzalémské bible a dalších aktivitách v poradním kruhu kardinála Tomáška,“ dodává.
Duka mu je především vděčný za práci v pražské arcidiecézi a arcibiskupství nejen při rekonstrukci, ale i výběru pracovníků. Vlkův vstup do života pražských arcibiskupů ovšem nebyl jednoduchý. „Kardinál Tomášek odcházel jako legenda, který převedl českou církev přes práh diktatury. Ovšem poté, co jsem přišel do Prahy, tam byl fungující tým. Diecéze, která odpovídala evropských standardům, i po všech těch letech likvidačních operací, které probíhaly od roku 1948 prakticky do roku 1989. Za to mu patří opravdový dík,“ přibližuje práci kardinála Vlka.
Podle Duky byl Vlk člověkem, který měl rozhled, vzdělání a potřebnou jazykovou vybavenost, aby se z něho stal významný církevní představitel v evropském měřítku. „Proto se stal předsedou České biskupské konference, ale také vedl Radu evropských biskupských konferencí,“ dodává. Velkou důvěru v něm měl i papež Jan Pavel II., kterého Vlk několikrát zastupoval jako jeho vyslanec na shromážděních a setkáních.
Občas nastaly chvíle, kdy se musel zaobírat vnitřně-politickými zápasy, které ho velice vyčerpávaly. „Myslím, že jak církev, tak společnost může být za jeho práci velice vděčna. Vždy jsme v něm viděli budoucího představitele církve v Čechách. Nikdo z nás o tom nepochyboval,“ bilancuje pražský arcibiskup.
V tuto chvíli se Duka připravuje na Vlkův pohřeb, který je naplánován na příští týden. Dle jeho slov se musí naplánovat jednotlivé kroky a zkoordinovat je se správou Hradu kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením. „Pohřben bude v nové části krypty pražských arcibiskupů,“ uzavírá Duka.
Vážná nemoc se u kardinála Vlka začala projevovat loni na jaře. O Vánocích se kardinálův stav zhoršil natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Nemoc mu lékaři diagnostikovali po Novém roce. Vlk podstupoval chemoterapii v pražském zdravotnickém zařízení. Podle karlínského faráře Miroslava Cútha zemřel kardinál Vlk v nemocnici na Karlově náměstí.