Zákaz segwayů nese ovoce. Většina půjčoven zanikla, zbylo jich pět
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Praha 1 loni jako jedna z prvních zakázala vozítkům segway vjezd do památkových zón, se zákazem se přidaly další městské části a provozovatelé těchto služeb na to doplácejí. Mnozí již odešli z trhu, ti zbývající se pohybují mimo centrum, například ve Vršovicích, Smíchově či na Vinohradech. Informoval o tom server iHned.cz.
„Většina firem z Asociace Segway ČR zkrachovala, jedná se o ztrátu desítek pracovních míst,“ řekl pro iHned.cz podnikatel a člen výkonného výboru asociace Jan Večeřa. Z původních dvaceti tří registrovaných půjčoven segwayů jich zbývá pět, které dohromady provozují sedmdesát segwayů.
S vozítkem segway nyní nelze vjet do centra Prahy, zákaz uplatňuje Praha 1, 3, 4, 7 a 8, a chystá se rozšíření do dalších městských částí jako Praha 2 a Praha 10. Jízdou po tamních ulicích se přitom provozovatelé půjčoven segway snaží udržet skomírající byznys. Podle provozovatelů jim ublížilo kromě zákazů ze strany města i vnímání ze strany veřejnosti, která k segwayům začala být silně kritická.
Podle provozovatelů, které oslovil server iHned.cz, nejsou problémem segwaye samotné, ale spíše nezodpovědní průvodci, kteří si na prohlídku vezmou příliš mnoho lidí, opilé lidi nebo děti. Ti pak jezdí nebezpečně a mohou ohrozit kolemjdoucí i sebe.
Podle jednoho z podnikatelů neměly být segwaye zakázány, ale měla se zlepšit jejich kontrola. „Myslím, že kdyby před dvěma lety město nastavilo podmínky, vymezilo cyklostezky a místa, kam na segwayích můžeme, a podnikání podmínilo licencí, kterou by dostaly jen prověřené půjčovny, mohlo vše dopadnout jinak. Dnes už je na to nejspíš pozdě,“ řekl pro iHned.cz jeden z bývalých podnikatelů v oboru.