Křetínský upevňuje svou pozici v evropské energetice

„Malý“ ČEZ posiluje, velký ČEZ pod tlakem

Křetínský upevňuje svou pozici v evropské energetice
„Malý“ ČEZ posiluje, velký ČEZ pod tlakem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Z Energetického a průmyslového holdingu miliardáře Daniela Křetínského a česko-slovenské skupiny J&T se stává čím dál silnější hráč v evropské energetice. A svou sílou se stává stále silnějším konkurentem státní elektrárenské společnosti ČEZ. Křetínskému se teď podařilo získat firmu, o níž se měl původně utkat právě s holdingem ČEZ. Jenže ten v květnu – kvůli obavám z příliš vysokého rizika – z veřejné soutěže o Slovenské elektrárny vycouval.

Křetínského EPH v ní naopak zvítězil a stojí před uzavřením smlouvy s italskou společností Enel, která chce prodat svůj podíl 66 % ve Slovenských elektrárnách. Zbývajících 34 % drží slovenský stát. Ministr hospodářství Vazil Hudák už před časem pro Financial Times popsal, jak si „je jistý, že obchod mezi Enelem a EPH bude dotažený ještě před Vánocemi“. Zároveň zdůraznil, že vláda Roberta Fica považuje Slovenské elektrárny za vysoce strategickou firmu a bude nástup EPH velmi pečlivě sledovat. Šef italského Enelu Francesco Starace pro rakouskou agenturu APA potvrdil, že v první fázi předá Enel Křetínského EPH jen 33 %, tedy polovinu svého podílu. Dalších 33 % chce Křetínský převzít až poté, co Italové dokončí stavbu jaderné elektrárny Mochovce. Dva rozestavěné bloky by měly být hotové nejdřív v roce 2017. Většinovou kontrolu nad Slovenskými elektrárnami by tak Křetínský a spol. získali nejdříve za dva roky. Do té doby bude mít společnost tři rovnocenné vlastníky: Enel, Křetínského EPH a slovenskou vládu.

Vysoké politické riziko

Slovenské elektrárny jsou pro Bratislavu tím, čím je ČEZ pro Prahu. Křetínský a spol. se na Slovensku pouští do politicky a bezpečnostně velmi citlivého byznysu. EPH odmítá obchod před jeho dokončením komentovat. V této chvíli ale není vůbec jasné, jak velký podíl nakonec skutečně bude Křetínský mít.

V Evropě je kvůli stavu trhu s elektřinou velmi těžké provozovat atomovou elektrárnu tak, aby vydělávala a investice se vrátila. Proto se hledají nejrůznější cesty, jak stát provoz jaderných bloků dotuje. Jednou z možností, o níž se mluvilo, když byl ještě rozjetý tendr na Temelín, byla garantovaná výkupní cena. Provozovateli jaderných bloků to dává jistotu, že se mu investice vrátí. Když je tržní cena elektřiny nižší, stát doplácí do garantované ceny. Když je naopak elektřina dražší, získává firma jen garantovanou částku.

Fakticky jsou to státní dotace pro jaderné bloky a dlouho to vypadalo, že jsou v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a Evropská komise je nepovolí. Loni v říjnu ale Brusel odsouhlasil garantované ceny Britům na nově stavěné bloky elektrárny Hinkley Point na jihu Anglie. Stejně jako v případě slovenských Mochovců tady jadernou elektrárnu staví a bude provozovat zahraniční firma. V britském případě státní francouzská společnost Électricité de France.

EPH se tím otevřel prostor k manévrování při vyjednávání se slovenskou vládou. Nebude ale nijak spěchat. Vedle toho, že do dokončení bloků zbývají dva roky, jsou na Slovensku v březnu parlamentní volby. J&T, která má slovenské kořeny a v zemi velmi dobré vztahy, se vyplatí počkat na novou vládní garnituru.

Právě velká politická nejistota a riziko byly oficiálním důvodem, proč ČEZ nakonec od ambice koupit Slovenské elektrárny ustoupil. Už před tímto rozhodnutím k tomu polostátní energetický holding opakovaně tlačil ministr financí Andrej Babiš, jeho úřad vykonává ve firmě akcionářská práva státu.

ČEZ jde z cesty

Pro Křetínského EPH tím vytvářel ideální podmínky k obrovské investici. Pokud by se do toho ČEZ rozhodl jít, Křetínský by v souboji o slovenskou energetiku nemusel zvítězit nebo by platil vyšší cenu. V této chvíli není zřejmé, kolik EPH Italům za podíl ve Slovenských elektrárnách zaplatí. Těžko říct, jestli nakonec manažeři ČEZ podlehli tlaku svého největšího akcionáře, nebo si skutečně riziko u Slovenských elektráren vyhodnotili po těžkých zkušenostech z Bulharska, Rumunska či Albánie jako příliš vysoké. V každém případě Danielu Křetínskému investici výrazně usnadnili a zlevnili. Podle informací Týdeníku Echo se Babiš o záměry ČEZ ve Slovenských elektrárnách do detailů osobně zajímal. Křetínský si velmi rychle poté, co Babiš nastoupil do politiky a získal vydavatelství Mafra se silnou Mladou frontou a Lidovými novinami, koupil konkurenční vydavatelství (dnes se jmenuje Czech News Center) s deníkem Blesk jako „atomovou zbraň“ (slova Daniela Křetínského), která zajišťuje klid na obchody. Babiš skutečně na zájmy této skupiny, již ještě před volbami řadil do nebezpečného matrixu, který přišel do politiky rozbít, neútočí. Naopak jim vychází vstříc. Křetínský před několika dny koupil od Františka Savova i část vydavatelství Mladá fronta s ekonomickým deníkem E15.

Křetínského EPH i J&T zažívají v posledních letech úspěšné období a postupně se dostávají mezi velké evropské energetiky. Nakupují klasické zdroje, které ostatní energetické skupiny včetně třeba zmíněného Enelu vyprodávají. Před časem si pořídili elektrárny ve Velké Británii a Itálii. Křetínský jede hodně po hraně. Cenou za investice EPH je jedno z nejvyšších zadlužení mezi evropskými energetikami. Firma má ale za sebou silný zdroj financí v čínské společnosti CEFC, jež získala podíl ve finančním holdingu J&T.

Tím posilují proti konkurenčnímu polostátnímu ČEZ, který se v poslední době dostává pod silný politický tlak – poté, co musel kvůli nekvalitním svárům na potrubí odstavit bloky v Dukovanech. Podle odhadů tím ČEZ přijde až o několik miliard korun. Do firmy se ale na veřejnosti především ostře pouští šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Ta tvrdí, že bezpečnost elektrárny není v ohrožení a není se čeho obávat. Hned vzápětí ale dodává, jak ji ČEZ naštval, a v médiích rozsáhle rozebírá své názory na řízení společnosti. Tím dost vyjíždí z mantinelů, v nichž se pohybují regulátoři, do politiky. Je těžko představitelné, že by podobně rozebírali situaci jednotlivých bank třeba šéfové bankovního dohledu ČNB. Drábová si to může dovolit proto, že pravidla nejsou v zákoně příliš přesně definovaná a právě ona dává své roli hranice. Už přiznala, že se příští rok chystá kandidovat v krajských volbách ve Středočeském kraji za Sdružení starostů a nezávislých (STAN). Dnes už je za ně zvolenou místostarostkou obce Pyšely. Babiš, který už dříve Drábovou do politiky lákal, ale ona ho odmítla, se netají tím, že právě Starostové jsou jeho vyvoleným politickým partnerem. „Nám jsou nejbližší Starostové a nezávislí (STAN). Ti jsou nejblíž k lidem v menších městech a obcích, ty občané volí,“ řekl například v únoru pro Právo.

Všechny tyto události vedou k tomu, že Křetínského EPH, jemuž se říká malý ČEZ, na energetickém trhu proti svému většímu státnímu rivalovi stále sílí.

18. prosince 2015