Budoucnost vesmírného výzkumu

Přesnější, detailnější. Nový teleskop bude hledat život na objevených planetách

Budoucnost vesmírného výzkumu
Přesnější, detailnější. Nový teleskop bude hledat život na objevených planetách

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Astrofyzici se těší lepším zítřkům. Nedávný objev sedmi planet podobných Zemi vyvolal v jejich řadách diskuzi, jak budou dále zkoumat vesmírná tělesa v soustavě TRAPPIST-1. Díky nové generaci přístrojů, jako jsou například dalekohled E-ELT (Evropský extrémně velký dalekohled) či především kosmický teleskop JWST (Vesmírný dalekohled Jamese Webba), bude podle astronomů možné pátrat nejen po vodě, ale i po důkazech existence života na těchto planetách.

Uznávaná astrofyzička NASA Amber Straughnová tvrdí, že Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude obrovským skokem pro vesmírnou vědu – co do konstrukce a technologii má být mnohem účinnější a přesnější než současně dosluhující Hubbleův teleskop. A nejen díky tomu, že je dvakrát větší – sběrné zrcadlo se skládá z 18 pozlacených šestiúhelníkových segmentů z berylia s celkovou plochou 25 metrů čtverečních. Dalekohledem půjde sledovat mnohem vzdálenější planety se sedminásobnou přesností v porovnání s Hubbleovým teleskopem – neměl by mu uniknout ani čmelák na povrchu Měsíce.

„Díky němu budeme moct zkoumat velice vzdálené hvězdy a planety. Třeba ty, které jsme nedávno objevili. Ze získaných dat bude také mnohem jednodušší analyzovat strukturu atmosféry vesmírných těles a následně vyvodit, zda jsou obyvatelné,“ řekla vědkyně na veřejné přednášce ve fyzikálním institutu v americkém Ontariu. Právě nedávno objevené planety hvězdy TRAPPIST-1 se mají stát hlavním předmětem výzkumu. „Uvidíme vesmír v takových detailech, o jakých se nám dosud ani nezdálo,“ dodala s nadšením.

Systém se nachází v souhvězdí Vodnáře, jeho mateřskou hvězdou je mimořádně chladný červený trpaslík TRAPPIST-1, kolem kterého obíhá sedm zjištěných planet. Nejméně šest z nich je podle vědců velikostí i teplotami na povrchu srovnatelných se Zemí. TRAPPIST-1 je drobnou hvězdou, má asi jen osm procent hmotnosti Slunce.

Za skutečný svatý grál lovců extrasolárních planet, tedy planet mimo sluneční soustavu, jsou považována tři tělesa, která zaujímají v systému čtvrtou až šestou pozici. Na povrch planet hvězdy TRAPPIST-1 dopadá srovnatelné množství energie jako na vnitřní planety sluneční soustavy, tedy i Zemi, a mohly by se na nich nacházet celé oceány. Podle ESO se tak TRAPPIST-1 stane velmi významným cílem budoucích výzkumů. 

Hubbleův teleskop se dostal na oběžnou dráhu v roce 1990 a vynesl ho raketoplán Discovery. Příští rok by dosluhující vesmírné zařízení měl nahradit Vesmírný dalekohled Jamese Webba, který nese jméno po řediteli NASA v letech 1961 až 1968.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude mnohem efektivnější než dosluhující Hubbleův teleskop - FOTO: Shutterstock

 

, vt

6. března 2017