Komentář Lenky Zlámalové a Leoše Rouska o podnikatelovi, jemuž nyní patří 94 % akcí EPH

Australský bumerang dělá z Křetínského miliardáře číslo 2

Komentář Lenky Zlámalové a Leoše Rouska o podnikatelovi, jemuž nyní patří 94 % akcí EPH
Australský bumerang dělá z Křetínského miliardáře číslo 2

V pondělí oznámená série transakcí přeskupujících vlastnické podíly v Energetickém a průmyslovém holdingu možná katapultuje Daniela Křetínského na pozici jednoho ze dvou českých byznysmenů, kteří své majetky počítají v trojciferných výšinách.

Dosud to platilo pouze pro Petra Kellnera, jehož majetek letošní žebříček Forbesu ohodnotil na 255 miliard korun. Obchod s australským fondem Macquarie, který se sice týkal jen části zejména plynovodů ve vlastnictví EPH, totiž ukázal, že celková valuace holdingu je 135 miliard korun, ze kterých Křetínskému náleží 94 procent, tedy 127 miliard korun.

Daniel Křetínský nastoupil do skupiny J&T v roce 1999 jako asistent. Už v roce 2003 se stal partnerem - Foto: epholding.cz

Otázkou samozřejmě zůstává, o kolik je nutné tuto sumu očistit kvůli zadlužení na trojnásobku hrubých příjmů, které žene vpřed akviziční tažení EPH. To ale umožnilo vznik infrastrukturní dcery EP Infrastructure (EPIF), ve které konsorcium vedené Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) koupilo třicetiprocentní podíl. Zbytek akcií EPIF včetně strategického řízení zůstal v rukou EPH, a tedy Křetínského

Peníze z prodeje minoritního podílu v EPIF se jako bumerang vrací Křetínskému, který za ně může vykoupit ostatní akcionáře EPH v čele s finančníkem Patrikem Tkáčem a následně skupinou minoritních investorů propojených s J&T. 

Roli nových minoritních akcionářů EPH sehrají manažeři, které jejich šéf a majoritní vlastník firmy Křetínský chce motivovat možností získat až 6 % jeho přední energetické společnosti ve střední Evropě. Trochu to připomíná metodu řízení v PPF Group, v níž Kellner drží nad 90 procent akcií a vybraným top manažerům za patřičné zásluhy umožní získat podíly v jednotkách procent.

Celkově jde o jeden z nejpozoruhodnějších příběhů v českém byznysu. Křetínský nastoupil do skupiny J&T v roce 1999 jako asistent. Už v roce 2003 se stal partnerem. V roce 2009 pro ni zakládal právě EPH, který je dnes důležitějším hráčem než celý zbytek Tkáčovy finanční skupiny.

Křetínský byl od začátku mozkem, který v něm všechno vymýšlel a řídil. V EPH s Tkáčem drželi rovnocenné podíly.

Křetínský zdůrazňuje, že chce v energetice dělat byznys v anglosaském stylu. J&T si naopak jako akcionáře přivádí Číňany z CEFC. Je to přátelský rozchod, který dává pro všechny smysl.

Eustream - ilustrační foto - Foto: EPH

 

,