Evropský vývoj chalupářství a útěkářství v rytmech bosa novy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Modleme se zas a znova, bosa nova, bosa nova!
V cyklu „mladé světové jazzmanky koncertují v Česku“ tentokrát dochází na Maďarku Rozinu Pátkaiovou. Reklama kolem ní láká na to, že je to finalistka prestižní jazzové soutěže pro mladé Made in New York Jazz Competition z roku 2013 (a ovšem držitelka nejednoho evropského hudebního ocenění ať z Budapešti, nebo z Edinburghu, kde uspěla na vyhlášeném festivalu Firnge). Nic z toho však ani vzdáleně nevystihuje táhlou něhu jejího měkkého hlasu, s nímž prezentuje svou představu klasického a latina jazzu a bosa novy. Na české šňůře, z níž zbývá ještě osm koncertů, většinou španělsky zpívající Rozina vystoupí se svým čtyřčlenným bandem, chlapeckou partou z budapešťské scény. Ti rovněž jsou vášnivě oddáni klasickým žánrům. Akorát škoda, že nedojde na ukázku jejich souhry se smyčcovým orchestrem. Ale co není letos, může být třeba napřesrok.
Z koncertů namátkou 15. 5. Pardubice, 16. 5. Teplice, 17. 5. Praha, 19. 5. Brno, 20. 5. Zlín. www.rozinapatkai.com
Dějiny, první plány a realizace tunelu Blanka
Jeden tip docela pro radost: jestli existuje nějaký nejlepší mužský film, kde ani na chvíli nepřekážejí ženské, zato se to tu hemží jedním slavným jménem vedle druhého, je to western Velký útěk. V podstatě je to pokračování Sedmi statečných, jenže tady je takových víc, místo na mexickou hranici je děj umístěn do nacistického lágru – a taky to jinak dopadne. Přesto asi není jiný film (z takového toho běžného světového kánonu), který by stavěl na tom, že lze udržet a stupňovat divácké napětí sledováním tří hodin pánského ansámblu, který si vzájemně v každé scéně zjevně vzdává úctu a který dlouho nedělá nic jiného, než že hází baseballovým míčkem o zeď nebo shání papíry na pašování dokladů. Pokud na nějaký kousek svým pojetím druhé světové války navazuje v Hanebných panchartech Quentin Tarantino, je to právě toto dílo Johna Sturgese.
Velký útěk vysílá ČT2 v pondělí 18. 5. od 21:55.
Ježíš nebo Platón, ten i ten je zákon
Překvapivě pořád se objevují premiéry starých evropských klasiků; jedna teď – výstava Belgičana Jeana Delvilla (1867–1953). To přitom byl autor úctyhodného záběru: básník, esejista, malíř, kreslíř, úspěšný už za svého života. Ve své tvorbě se vyhýbal populárním dobovým tématům, tedy variacím zátiší či realistických výjevů ze života společenských vrstev, a naopak rozvíjel tradici idealistické tvorby, jejíž linku sledoval až ke starému Řecku a Egyptu. Jako mystik byl ovlivněn novoplatonismem a věřil, že viditelná realita je pouhý symbol a že lidé existují ve třech rovinách: fyzikální, astrální a božské. Ostatně slavné je třeba plátno Škola Platónova, na němž antický filozof vypadá jako kázající Ježíš a jeho posluchači jako Kristovi učedníci – jenomže nazí. U nás Delville není zastoupen ani překlady, jako by dosud nebyl. Tak už je.
Výstavu Jean Delville pořádá Galerie hlavního města Prahy v domě U Kamenného zvonu. Trvá do 30. 8. 2015. www.ghmp.cz
Pohádky zpoza pece pařezové chaloupky
Chalupaření lze nenávidět, odmítat, oddávat se mu, leč nelze se mu vyhnout. Zkrátka kdo v této zemi nechalupařil, nežil. Nakladatelství Argo vydalo knihu, z níž plyne, jak k této rovnici postupem času došlo. Jmenuje se Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech. To je téma donedávna neznámé, neboť původní výkresy historických lidových staveb z 18. a 19. století překvapivě měl v ruce málokdo. Přitom jsou to působivá výtvarná díla, z nichž je patrno, jak a kdy docházelo k proměnám lidové architektury u nás – třeba ve vývoji vytápěcího systému nebo k postupu od dřevěného k zděnému provedení. Jsou to ovšem důležité znalosti i kvůli povědomí o „původní“ podobě chalup, nepoznamenané ještě pozdějšími úpravami. Tím se výkresy současně stávají podkladem k opravám a rekonstrukcím venkovských sídel i inspirací ke stavbě nových.
Jiří Škabrada, Martin Ebel: Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech. Vydalo nakladatelství Argo, 272 s., 598 Kč.
www.argo.cz
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.