Babiš byl vyhozen stejně jako jeho kolegové

Prokletí jménem EET je nezvratné

Babiš byl vyhozen stejně jako jeho kolegové
Prokletí jménem EET je nezvratné

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Žádný ministr financí nemůže přežít déle než pár měsíců od chvíle, kdy zavedl povinnost účtovat na registračních pokladnách. Nezvratný osud se nevyhnul ani Andreji Babišovi. Od zavedení pokladen EET v hospodách neuplynulo ani půl roku, a šéf hnutí ANO opouští vládní funkci. Ohroženo je i místo jeho pravé ruky, náměstkyně Aleny Schillerové.

Loni v lednu se zaváděly pokladny s on-line připojením ve Slovinsku a ministr Dušan Mramor vydržel do července. S Babišem má společnou zkušenost, že oba museli odejít kvůli nepořádku v účtech. Babiš je v podezření z daňových úniků při vybírání úroků od své firmy Agrofert, Mramor si nechával v době svého působení na univerzitě vyplácet značné částky za to, že držel pohotovost, kdyby některý kolega nemohl přednášet.

Předčasně musel v roce 2014 odejít i veterán EET, chorvatský ministr Slavko Linić, jenž vydržel po zavedení pokladen do třináctého měsíce. Stejně dopadli autoři rakouské daňové reformy, jejíž součástí bylo zavedení registračních pokladen s elektronickou pamětí, které ovšem neměly jako v Česku, Chorvatsku nebo Slovinsku on-line připojení na finanční správu. Ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner odstoupil letos v prvním květnovém týdnu, tedy přesně třináctý měsíc po startu pokladen. Protože byl zároveň vicepremiérem za stranu lidovou, končí tím celá koaliční vláda. Spolureformátor Hans Jörg Schelling (podle deníku Niederösterreichische Nachrichten získal přezdívku Schädling, tedy škůdce) vydrží na ministerstvu financí do předčasných říjnových voleb.

Odchod Mitterlehnera má leccos společného s pokladnami. Jejich zavedení bylo důvodem, že řada lidoveckých voličů přešla k pravicovým radikálům z FPÖ. Pokud je chtěli lidovci zpátky, museli šéfa vyměnit.

Práce kvapná

Pro všechny zmíněné ministry byl útěk z úřadu vysvobozením. Pokladny zdaleka nepřinesly výnosy, které se slibovaly při jejich zavádění. V Chorvatsku výběr daně z přidané hodnoty v prvním roce po reformě poklesl. Ve Slovinsku se sice na DPH vybralo o tři procenta více, tím se však nepřekročil průměrný růst příjmů předchozích tří let. Proto se obvykle shrnuje, že pokladny měly nulový efekt. V Rakousku slibovali výnos 900 milionů eur ročně, expert na šedou ekonomiku Friedrich Schneider ale odhaduje loňský výnos maximálně na 200 milionů, což se ministři snaží revidovat údajem, že ve skutečnosti to bylo 300 milionů, a dalším slibem, že nejpozději v příštím roce se to ještě zlepší. Po pěti měsících českého experimentu se o lepších výnosech nemluví.

Expert Schneider rakouskou veřejnost upozornil, že zklamání je pochopitelným důsledkem přehnaného politického marketingu. Elektronické pokladny nejsou v první řadě nástrojem lepšího výběru daní, jejich účelem je omezení černé práce. Schneider jejich zavedení vítá, kritizoval však překotný postup. Nejdříve se měly vyzkoušet v jedné spolkové zemi nebo pouze u určitých firem a pak postupně ve zbytku republiky. Od začátku měli být povinnosti zproštěni malí živnostníci. Za nešťastnou označil rétoriku, podle níž použitím pokladen živnostníci prokáží, že nepodvádějí stát na daních.

Prokletí EET přesto neničí jen ty, kdo ho svou neopatrnou politikou vyvolali. Ve všech postižených zemích klesá počet živnostníků, i když ekonomika roste - Repro: Adavm

Vyšší spravedlnost

Ve všech čtyřech zemích bývalého Předlitavska a Zalitavska překročili ministři arogantním zavedením elektronických pokladny všechny hranice slušnosti. Možná jde o příliš radikální kritiku, která přehlíží případný pozitivní efekt při potírání šedé ekonomiky, v její logice se ovšem skrývá vyhlídka, že technokraty stihne zasloužený trest. Nakonec i premiér Bohuslav Sobotka při odvolání Babiše odkázal na vyšší spravedlnost poznámkou, že finanční úřady honí kdejakého živnostníka kvůli pětikorunám, a sám ministr financí se už mnoho let systematicky vyhýbá placení daní v řádu desítek milionů. Prokletí EET přesto neničí jen ty, kdo ho svou neopatrnou politikou vyvolali. Ve všech postižených zemích klesá počet živnostníků, i když ekonomika roste. V Česku statistický úřad eviduje v prvním čtvrtletí roku 2017 pokles o 14 tisíc, na definitivní bilanci je však brzy. A jak ukazuje nejstarší chorvatský příklad, malých podnikatelů ubývá i v dalších letech.

Babiš dosud vystupuje v roli titána, který se bouří i proti samotnému osudu. Zavedení pokladen pro řemeslníky i další svobodná povolání dokonce hodlá použít jako tahák ve volbách. I to se může vymstít. Nasvědčuje tomu fakt, že od prosincového rozjezdu EET se neuskutečnil žádný průzkum, který by hodnotil, jak převrat v maloobchodě hodnotí veřejnost.