Pan Babiš a bruselské peníze, reportáž ARD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kromě zarytých voličů ANO jsou Babišovy problémy se střetem zájmů lidem v Česku dostatečně známé, v sousedním Německu však mohli být televizní diváci velmi překvapeni, když se dozvěděli, že český ministr financí je multimiliardář, který pobírá evropské dotace a z titulu svého úřadu i sám využívání dotací kontroluje.
Německá televize ARD vysílala o víkendu reportáž nazvanou Pan Babiš a bruselské peníze. V ní televize seznamuje diváky například s tím, že Babišovy firmy dostaly z fondů EU 92 milionů eur v době, kdy Babiš seděl na ministerstvu financí, což kontrastuje s tím, že v době, kdy byl jen pouhým podnikatelem, dostávaly jeho firmy dotací mnohem méně. Na reportáž se můžete podívat zde. Reportáž je opatřena také českými titulky díky stránce Honzovy komentáře.
V pořadu vystoupila europoslankyně Ingeborg Grässleová. Podle ní měl český ministr financí „dobrý důvod ukázat, že nevyužívá svého postavení ministra financí ke svému vlastnímu zájmu, aby získal pro své firmy více peněz, než je předepsáno v evropských normách“. Na Babišův konflikt zájmů přitom upozorňuje Grässleová téměř tři roky. „Česká republika dostává opravdu hodně peněz, možná až přespříliš,“ dodala.
V pořadu promluvil i politolog a politický komentátor Jiří Pehe, kterého ministr financí neúspěšně lákal do svého týmu. „Obávám se, že Babiš je do jisté míry bezpečnostním rizikem pro demokracii,“ řekl Pehe s tím, že riziko vidí právě v jeho vizi o řízení státu jako firmy. S nepochopením takové snahy komentuje také reportáž: „Pro evropské politiky je ‚systém Babiš‘ v demokracii věcí nemožnosti.“