Cena vody jako předvolební téma. Klasický podraz ČSSD, tvrdí Babiš

Cena vody jako předvolební téma. Klasický podraz ČSSD, tvrdí Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Za klasický podraz ze strany vládního partnera považuje ANO postoj sociálních demokratů k návrhu na zvýšení poplatků za čerpání spodních vod, se kterým přišel ministr životního prostředí Richard Brabec. Po kampani, na které se podílela ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, v úterý Brabec návrh stáhl. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že podobných podrazů již od sociálních demokratů zažil více. Podle Brabce tento zákon sociální demokraté „brutálně zneužili v rámci předvolebního boje“ a přístup koaličních partnerů označil za pokrytecký. Stáhnutí novely premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal.

ČSSD by novelu ve vládě nepodpořila, uvedl Sobotka na twitteru. Brabec má přístup vládních partnerů za pokrytecký. Kampaň sociálních demokratů v tisku označil za „podrazáckou“. Sobotka v inzerátech uvádí, že ČSSD je proti zdražování vody a zve k říjnovým krajským a senátním volbám.

„Je to klasický podraz ze strany ČSSD. My jsme jich zažili několik – kouření, migrace,“ řekl Babiš novinářům. Zdůraznil, že vláda ministrovi uložila, aby se poplatky zabýval. Zatímco provozovatelé podle něj inkasují „velké peníze“ stát z toho dostává dvě koruny, poznamenal. Uvedl také, že na kampani se podílely vodárenské firmy. „Vítám, že ministr životního prostředí dnes stáhl svůj návrh na zdražování vody. ČSSD by ho ve vládě nepodpořila,“ napsal Sobotka. Podle kritiků by mohla novela vodního zákona zvednout poplatky za vodu až o 17 procent. Proti novele v posledních dnech vystoupili sociální demokraté, odboráři i provozovatelé vodovodní soustavy. Podle Brabcenovela ale pouze reaguje na zadání, které loni schválila vláda, když přijala koncepci hospodárného nakládání s vodami. K návrhu k tomu nepadly připomínky v přípravném řízení.

„Stále stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje,“ řekl Brabec.

Podle návrhu MŽP se měl zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun. Podle odborů by se ale cena zvedla více, protože se z poplatku odvádí i daň z přidané hodnoty.

Brabec: Někomu jsem šlápl na kuří oko

Ministr upozornil na to, že novela zákona prošla meziresortním připomínkovým řízením a všechny připomínky byly vypořádané na úrovni náměstků. Vláda se podle něj měla novelou zabývat na začátku prázdnin, na žádost premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se její projednávání přesunulo na tento týden. „Asi už chápu proč,“ řekl Brabec. Během vládních prázdnin proti novele protestovali sociální demokraté, odbory, Svaz měst a obcí ČR.

„Vše bylo korunováno inzerátovou kampaní sociální demokracie,“ dodal ministr, který dle svých slov „zcepeněl“, když inzeráty během své dovolené viděl. Kampaň sociálních demokratů v tisku označil za „pokryteckou a podrazáckou“. „Stále stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje,“ řekl Brabec. „Po řádném vypořádání novely vodního zákona přitom neměl žádné zásadní připomínky, natož nepřekonatelné výhrady, jak se nyní zdá,“ dodal.

Také odboráři podle ministerstva za několik měsíců, kdy se novela připravovala, nesdělili vážnější výhrady. Ministr také naznačil, že „někomu šlápl na kuří oko“, a že by za politickými oponenty mohly stát finanční zájmy firem.

Plán na trojnásobné zvýšení poplatků do roku 2022 Brabec představil na jaře. Poplatky hradí vodohospodářské společnosti, polovina z nich jde krajům, druhá Státnímu fondu životního prostředí. Brabec argumentuje i tím, že nyní za metr krychlový pitné vody odevzdávají vodárenské společnosti dvě koruny, ale odběratelé jim platí i dvacetinásobek.

,

23. srpna 2016