Výročí tragédie

Před 75 lety vyhladili nacisté Lidice. Vzpomínky se účastnily stovky lidí

Výročí tragédie
Před 75 lety vyhladili nacisté Lidice. Vzpomínky se účastnily stovky lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Stovky lidí si v sobotu v Lidicích připomněly 75 let od zničení obce nacisty a 70 let od její obnovy. Zazněla i modlitba plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová v projevu připomněla nejen historický, ale i současný kontext lidické tragédie. Zatímco ve stejnou chvíli si ve Francii připomínali 73 let od vyhlazení obce Oradour za účasti prezidenta Emanuela Macrona, do Lidic přijel z nejvyšších představitelů státu jen ministr kultury Daniel Herman a místopředsedové parlamentních komor.

„Tři čtvrtě století po hrůzné události se však ve světě stále dějí zločiny proti lidskosti a symbol Lidice dostává stále obecnější význam,“ řekla ředitelka Lehmannová.

Hlavní projev přednesla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL), podle ní Lidice také ukazují na roli obyčejných lidí ve válce. Kromě jiného zdůraznila význam smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha pro ukončení války. Právě domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s útokem na protektora byla důvodem vyhlazení Lidic. „O smrti Heydricha nehovořme prosím jako o atentátu, o slovu, které evokuje kriminální čin. Byl to útok, byl to hrdinský útok,“ uvedla Horská.

Památník v Lidicích - FOTO: Shutterstock

Přestože se jedná o 75. výročí vyhlazení Lidic, tak kromě ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), místopředsedkyně Senátu Horské a místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM), se nikdo další z vrcholných představitelů státu nebo vlády ceremoniálu nezúčastnil. Kontrastuje to s událostmi ve Francii, která si dnes připomíná vyhlazení vsi Oradour sur Glane, která byla zničena příslušníky SS 10. června 1944. Smutečního ceremoniálu v Oradouru se zúčastnil i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Nacisté obec Lidice vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V samotných Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů (popravováni však byli již chlapci od 15 let), a dalších 19 později, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku na doživotí (z 203 lidických žen přežilo 143) a ze 105 dětí se vrátilo 17.

, , jk