ECB prodloužila program nákupů dluhopisů, sníží ale jejich objem

ECB prodloužila program nákupů dluhopisů, sníží ale jejich objem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Evropská centrální banka (ECB) prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. Od dubna ale sníží jeho měsíční objem na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) ze současných 80 miliard eur (2,2 bilionu Kč). Úrokové sazby ve čtvrtek ECB nechala beze změny.

Analytici podle agentury Reuters očekávali, že ECB nákupy prodlouží pouze o šest měsíců. Zároveň ale předpokládali, že jejich objem zůstane na 80 miliardách měsíčně.

ECB se prostřednictvím nákupů dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Letos v březnu objem těchto nákupů zvýšila na 80 miliard eur měsíčně z předchozích 60 miliard eur. Už loni v prosinci program prodloužila o půl roku, do konce března 2017.

Evropská centrální banka - Flickr.com

Nynější devítiměsíční prodloužení programu při měsíčním objemu 60 miliard eur znamená, že banka do ekonomiky napumpuje dalších 540 miliard eur (14,6 bilionu Kč). ECB navíc nevylučuje, že v případě potřeby bude v nákupech dluhopisů pokračovat i po skončení příštího roku.

Základní úroková sazba ECB zůstává na nule. Depozitní sazba nadále činí minus 0,4 procenta, což znamená, že komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

Kurz eura se bezprostředně po oznámení vydal prudce vzhůru. Trh nyní čeká na tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho, která začíná ve 14:30. Draghi by měl poskytnout podrobnosti o čtvrtečním rozhodnutí ECB a představit nové ekonomické prognózy.

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,7 procenta, stejným tempem jako ve druhém kvartálu. Roční míra inflace v eurozóně zrychlila v listopadu na 0,6 procenta, což byla nejvyšší úroveň za posledních 31 měsíců. Nadále však hluboce zaostává za cílem ECB mít inflaci dlouhodobě těsně pod dvěma procenty.

,

8. prosince 2016