KOMENTÁŘ KRYŠTOFA PAVELKY

Auta zabijáci a evropská ustrašenost

KOMENTÁŘ KRYŠTOFA PAVELKY
Auta zabijáci a evropská ustrašenost

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Evropě, oblasti, která si minimálně od konce studené války zvykla na spokojený klid, to začíná být nehezky častý jev: Evropská unie, po vzoru studijního poradce pana Mackeyho ze základní školy v městečku South Park, tlačí půl miliardě svých občanů příběh o tom, že zbraně jsou špatné, ááááno. Islámští fanatici se s tímto narativem pramálo zdržují. V Německu či Francii je relativně obtížné získat zbrojní průkaz, proto se teroristé adaptovali: sednout za volant dodávky či kamionu zvládne i ten nejnešikovnější adept vstupu do džihádistického nebe. Naposledy vjel atentátník do skupiny šesti francouzských vojáků na předměstí Paříže. Říká to cosi o bezbrannosti západní civilizace.

Útočná puška FAMAS ráže pět padesát šest, standardní zbraň francouzských pěšáků, umí efektivitě přišpendlit chlapa ke zdi na vzdálenost jednoho kilometru. Přesto dokázal útočník v autě těžce zranit několik příslušníků 35. pěšího pluku z Belfortu. Terorista byl následně dopaden při přestřelce s francouzskou policií.

V sedmdesátých a osmdesátých letech čelila většina států západní Evropy vlně rudého a separatistického teroru. Tehdy se s tím státy od Itálie po Severní Irsko dokázaly vypořádat. Dnešní problém je jiný.

Evropa čelí evidentnímu a cílenému ohrožení z vnějšku, ale současný evropský étos nenásilí, multikulturního dialogu a politické korektnosti podvazuje a kastruje činnost té části stáního aparátu, která má být z podstaty nekompromisní a občas trochu špinavá. Za to si ostatně občané platí.

Situace ohledně držení zbraní v západní Evropě je toho krystalickým důkazem. Zatímco opatřit si legálně trochu výkonnější kvér je v krajině od Bruselu po Lyon čím dál obtížnější, teroristům to působí pramalé mrzení, neboť si rychle umí najít stejně vražednou náhradu.

Evropské státy dokázaly před lety řešit, bylo-li potřeba, místy i velmi brutálně, levicový teror. Dnes se bezpečnostní aparáty bojí nařčení z nekorektnosti, z kulturní apropriace, z házení všech do jednoho pytle. Současná evropská impotence v bezpečnostní oblasti živí jak islámský radikalismus, neboť teroristé mají vcelku opodstatněný pocit, že Evropa je slabá a leží po bezpečnostní stránce na zádech, tak nacionalismus a radikální tendence, neboť hlasatelé pevné ruky dovedně rozehrávají strach a přirozené obavy z jiného a jiných.

Evropa kdysi uměla být, při vší své kulturnosti a humanismu, ke svým nepřátelům velmi nekompromisní. V éře, kdy auto může být stejný a často i horší zabiják než vyšmelený kalašnikov, si na tuto nekompromisnost musí evropští politici i jejich voliči vzpomenout. Ustrašená opatrnost, markovaná za politickou korektnost, ničemu nepomůže.

Ozbrojený voják a policejní vyšetřovatel na místě, kde auto najelo do francouzských vojáků - Foto: Reuters