Přes 150 000 lidí v ulicích. Němci vytáhli do boje proti TTIP
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na sto padesát tisíc lidí demonstrovalo v průběhu soboty v Berlíně a dalších šesti německých městech proti dohodám o volném obchodu, které chce Evropská unie uzavřít s Kanadou (CETA) a Spojenými státy (TTIP). Pořadatelé mluví o více než dvojnásobném počtu účastníků.
Policie množství účastníků hlavního protestu v Berlíně odhadla na 40 000, v Hamburku na 30 000 a Mnichově na 23 000 demonstrantů. Ve Stuttgartu napočítali policisté 20 000 účastníků, v Kolíně nad Rýnem o dva tisíce méně a ve Frankfurtu nad Mohanem 15 000 protestujících. Lipská policie žádný odhad neuvedla.
Pořadatelé jsou přesvědčeni o tom, že odhady policie jsou příliš nízké. Sami hovoří o celkem 320 000 demonstrantech, z nichž 70 000 protestovalo v Berlíně a 65 000 v Hamburku.
Translatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a Spojenými státy (TTIP) jako by uvízla na mrtvém bodě. Zástupci Evropské komise o TTIP jednají s americkou stranou už od roku 2013, ovšem teď chce Francie rozhovory přerušit a začít se bavit o nové dohodě. Německá kancléřka Angela Merkelová ale pořád doufá, že se dohodu podaří uzavřít ještě do konce letošního roku.
Huge rally expected in Germany against TTIP https://t.co/LbjMDu5Did pic.twitter.com/yTiysfK1r3
— Press TV (@PressTV) September 17, 2016
Dnešní masivní demonstrace byly namířeny právě proti TTIP a ještě proti obdobné obchodní dohodě s Kanadou (CETA). Odpůrci dohody tvrdí, že tříletá vyjednávání probíhají v tichosti a nezohledňují požadavky Evropanů. Bojí se, že by dohoda příliš zasáhla do trhu práce a že by mohlo docházet k outsourcingu a ztrátám pracovních míst.
Spotted in Cologne, gearing up for next week‘s #StopTTIP and #StopCETA demonstrations across Germany. #TTIP #CETA pic.twitter.com/RfzyZfrYvB
— Gabriel Siles-Brügge (@GabrielSilesB) September 6, 2016
Dnešní demonstrace uspořádalo 26 organizací, mezi nimiž jsou odbory, církevní skupiny i ekologičtí aktivisté. Na smlouvách jim vadí mimo jiné údajně nedostatečná ochrana životního prostředí nebo spotřebitelů, ale třeba i způsob jejich vyjednávání.
Termín protestu nebyl zvolen náhodu a má vytvořit tlak na sociální demokracii, která bude už v pondělí rozhodovat o tom, jestli dohodu s Kanadou podpoří, což prosazuje mimo jiné její předseda a německý vicekancléř Sigmar Gabriel.
Na rozdíl od smlouvy s Kanadou, která už je dojednaná a s níž nakonec němečtí politici nejspíš vysloví souhlas, bude cesta k dohodě s USA v Německu výrazně složitější a téměř nikdo nepředpokládá, že se ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.