Recepty elektronicky? Starší lékaři prý raději zavřou ordinace

Recepty elektronicky? Starší lékaři prý raději zavřou ordinace

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Už od začátku roku 2018 budou muset všichni čeští lékaři předepisovat pouze elektronické recepty. Novinku, která funguje v mnoha vyspělých státech, většina pacientů vítá. Nesouhlasí s ní ale Česká lékařská komora. Podle ní by předepisování e-receptů nemělo být povinné zejména kvůli starší generaci lékařů, která nemá připojení k internetu.

„Nejsme proti elektronickým receptům jako takovým, jen nám vadí, aby byly povinné, aby byly jedinou možností,“ zdůvodnil postoj České lékařské komory její mluvčí Michal Sojka. Upozorňuje totiž na starší lékaře, zejména praktiky, kteří raději, než aby na novinku přistoupili, ze systému odejdou. „A to je v současné personální krizi problém. Odchod každého lékaře je pro nás citelný,“ řekl Sojka pro Echo24.cz.

Sojka uznává, že část veřejnosti e-recepty přivítá, současně ale upozorňuje, že pokud by byla tato forma receptů jedinou možností, zkomplikovalo by to pacientům život a navíc omezovalo lékaře. „Něco jiného jsou velké nemocnice včetně vlastního IT oddělení, kde se o připojení k internetu a další technické náležitosti postarají, ale co třeba ordinace v nějaké malé zapadlé vesničce? Lidi tam pak budou muset čekat, až se doktor zase připojí k internetu,“ uvedl.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má zavedení e-receptů v kompetenci, již vypsal veřejnou zakázku. Ta má určit firmu, která zajistí vývoj a dodání informačního systému e-Recept. „V ceně je zahrnut vývoj a implementace systému e-Recept, servisní podpora a realizace rozvojových požadavků na 48 měsíců,“ řekla k tomu pro Echo24.cz Hana Pavlíčková, mluvčí SÚKL.

Již během posledních dvou let se přitom tuzemské lékárny a lékaři do systému elektronických předpisů mohou zapojovat. „V současné době se to týká 5 128 lékařů a 5 185 lékárníků. Měsíčně je to zhruba 200 tisíc e-receptů,“ dodala Pavlíčková.