Zajišťovací příkazy na podnikatele

Každá firma je podezřelá. Pozoruhodný výrok šéfa finanční správy

Zajišťovací příkazy na podnikatele
Každá firma je podezřelá. Pozoruhodný výrok šéfa finanční správy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pozoruhodného výroku se dopustil šéf finanční správy Martin Janeček. Myslí si, že každá firma je podezřelá a měla by se kontrolovat. Vyplynulo to z jeho slov v pondělním pořadu Reportéři ČT. Ten se zaměřil na tvrdý a mnohdy nespravedlivý postup finanční správy, která likviduje některé podnikatele pomocí zajišťovacích příkazů. Po výroku Janeček chtěl myšlenku blíže vysvětlit ale více se zamotával a nesouvisle popisoval něco jiného. O zajišťovacích příkazech vydaných na nevinné podnikatele rozsáhlé informuje server Echo24 ZDE.

Reportáž v pořadu ČT se zabývá poškozením podnikatele Jaromíra Kryštofa. Na jeho firmu vydali finanční úředníci zajišťovací příkaz bez jediného předchozího upozornění nebo kontroly. Za pár minut tak přišel o svou firmu, kterou budoval 20 let, protože finanční správa nabyla podezření, že funguje jako tzv. bílý kůň.

Reportéři navštívili šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a položili mu otázku, zda si je finanční správa stoprocentně jistá, že všechny firmy jsou nastrčené a že majitelé jsou bílí koně. „Tak, každá firma může být zneužitá jako bílý kůň,“ pronesl Janeček.

Následné další vyjádření v pořadu Reportéři ČT (v čase 5:41), kde obhajoval tvrdý, mnohdy likvidační postup, bylo dost nesrozumitelné. „Vždycky je to o té ekonomice, co ten dotyčný ztrácí a co získává. To, že první, jakoby první zkušenosti naše byly s tím, že se jedná doopravdy o, v uvozovkách jednohlavá eseróčka usídlená na office housu, které si někdo pořídil za 35 000 a udělal na tom ránu za desítky milionů, tak takhle to samozřejmě začalo. Ale tohleto je v podstatě byznys, který když nese, tak jakoby to je povaha praní špinavých peněz, že když to bude dávat dostatečnej výnos, tak tímhletím způsobem, tímhletím způsobem, můžete těmto podvodům zneužít i nějakou řekněme na první pohled fungující firmu,“ řekl ne příliš srozumitelně šéf finanční správy Martin Janeček.

Podnikatel Jaromír Kryštof se ale začal soudně bránit a po dvou letech získal rozsudek Nejvyššího správního soudu, že zajišťovací příkazy, které firma obdržela, jsou neplatné a jsou vráceny zpět finančnímu úřadu.

„To, že tenhle rozsudek, takovýhle výrok tam je, to je bohužel riziko. Tam je otázka, do jaké míry tam doopravdy někdo pochybil nebo nepochybil, nebo z jakého titulu to vzniklo,“ obhajoval kroky finanční správy Janeček.

Finanční správa ale hodlá podle reportáže využívat dále plošné používání zajišťovacích příkazů i proti těm, kteří nejsou z daňového úniku usvědčeni. Stačí prý jen podezření finančních úředníků. „My jsme připraveni odborně polemizovat o těch konkrétních rozsudcích, kde se domníváme, že jsme měli pravdu, byť prostě ta kauza v tu chvíli, tak to rozhodování o tom zajišťováku je víceméně definitivní. Je potřeba se odborně bavit na tom, o našem pohledu a dávat zpětnou vazbu soudcům Nejvyššího správního soudu tímhletím. Protože jako i soudci Nejvyššího správního soudu mají své rozšířené senáty, ve kterých se prostě ten názor nějakým způsobem tříbí,“ řekl Janeček v pořadu

S tím nesouhlasí jeden z soudců Nejvyššího správního soudu. „Já bych doporučil daňové správě prostě přesněji přemýšlet a volit ty metody, které jsou adekvátní situaci,“ řekl v reportáži soudce Karel Šimka.

Podle oficiálních statistik finanční správy se rozmáhá využívání zajišťovacích příkazů. V roce 2010 se jednalo o pouze sto vydaných příkazů ročně. V loňském roce jich ale finanční správa vydala na 2927.

, ls