Nákup dluhopisů Agrofertu

Z příznivce kritikem: Ondráčka z TI označil Babišovo chování za chucpe

Nákup dluhopisů Agrofertu
Z příznivce kritikem: Ondráčka z TI označil Babišovo chování za chucpe

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Od vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) se začínají odvracet i někteří aktivisté bojující proti korupci, kteří s ním dříve sympatizovali. Například šéf české pobočky Transparency International (TI) David Ondráčka. Ten nyní označil slovem chucpe situaci, kdy Babiš na jedné straně čelí podezření, že si nakoupil dluhopisy Agrofertu, aniž by na to měl dostatek peněz, a na druhé straně postupuje tvrdě proti hospodským kvůli údajnému neplacení daní.

Týdeník Echo před několika dny upozornil na podezření, že šéf hnutí ANO Babiš nemohl mít dostatek čistých zdaněných příjmů, aby si mohl dovolit všechny své osobní útraty a životní náklady (více čtěte zde). Na toto podezření nyní zareagoval i šéf české pobočky TI Ondráčka.

„To, že využil tuto výhodu – sice v době, kdy ještě nebyl v politice – tak částečně chucpe je. Zejména v situaci, kdy je ministrem financí a je zodpovědný za výběr daní a bojuje proti daňovým únikům na všech úrovních a tlačí, zavádí EET a tlačí na malé hospody, aby přiznávaly každou korunu, tak to je velmi problematická záležitost,“ uvedl Ondráčka v rozhovoru pro DVTV.

Ondráčka přitom v minulosti – stejně jako někteří další aktivisté a organizace, jejichž proklamovaným cílem je boj s korupcí – Babiše podporoval. Po volbách v roce 2013 to dokonce v jednu chvíli vypadalo, že se stane ministrem vnitra v nové vládě. Ondráčkovi se sice návrh ze strany Babišova hnutí ANO líbil, z jeho realizace však nakonec sešlo a post obsadil Milan Chovanec z ČSSD.

David Ondráčka a Martin Svoboda na tiskové konferenci Transparency International a Občané proti hazardu - Foto: Echo24

Ostatně i teď občas Ondráčka a jemu podobní lidé čelí kritice, že k přešlapům Andreje Babiše přistupují poněkud vlažněji než k přešlapům jiných politiků. Ondráčka to nicméně odmítá. Například otázku podezření, že Babiš nemohl mít na své nákupy dostatek zdaněných čistých příjmů by měl podle něj rozseknout nějaký odborník přes daně a nikoli novináři.

Ondráčka Babiše zmínil i v souvislosti s postupnou oligarchizací české politiky. Přestože různých zájmových skupin je v Česku hned několik – Ondráčka kromě Babišova Agrofertu zmínil například Kellnerovu PPF – Andrej Babiš je prý nový fenomén.

„To, co tady zejména Andrej Babiš svým vstupem do politiky vnesl, je úplné rozhození toho politického systému. Tři roky si myslím, že si s tím lámou hlavu novináři, analytici, opoziční politici a neví jak s tím naložit. Došli k tomu, že se musí vytvořit trochu upravená pravidla hry jako je třeba ten zákon o střetu zájmů – lex Babiš – ale to ten systém není evidentně. Protože Andrej Babiš převede majetek na svěřenecký fond, bude ho dále kontrolovat, vlastně se nezbaví svého vlivu ani na média ani na svou firmu a ta nebude omezena,“ řekl Ondráčka DVTV.

„Takže jediná šance je v tomhle směru je kultivovat a posilovat ty politické strany tak, aby byly schopny konkurovat i té síle peněz a vlivu, aby nabízely nějakou rozumnou alternativu a aby se ten vliv vyvažoval,“ dodal.

, vb