Když se konec prázdnin mění v neurózu

Když se konec prázdnin mění v neurózu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Fantazie vprostřed říše nicoty

O prvním zářijovém víkendu skončí výstava věnovaná českému fantastickému realismu, a tak má-li ještě někdo čas ji navštívit, směle do toho; byla by škoda ji promarnit. Je to totiž prezentace v tuzemsku málo známého malířského směru fantaskně a groteskně založené tvorby druhé poloviny minulého století, která se odkazuje k různým historickým fázím dějin umění i k aktuální popkultuře.

Výstava Pražský fantastický realismus 1960–1967 - Galerie Hlavního města Prahy

Hlavními centry tohoto směru byly Vídeň a Paříž, ale dařilo se mu i u nás. Výstava ho představuje na rané tvorbě trojice Jan Jedlička, Mikuláš Rachlík a Vladivoj Kotyza, jež se potkala v 60. letech na studiích. Estetiku jejich děl formoval během jejich studií bizarní a místy absurdní génius loci tehdejší Prahy, ve kterém se mísila magie minulosti s ošuntělostí reálného socialismu, nostalgie po vysoké měšťanské kultuře se surreálnou poetikou periferií, ruin a smetišť.

Pražský fantastický realismus 1960–1967. Kurátoři: Jitka Hlaváčková, Vojtěch Lahoda, Marie Rakušanová. Výstavu pořádá Galerie Hlavního města Prahy a ke zhlédnutí je v Colloredo-Mansfeldském paláci do 4. září. www.ghmp.cz

Výstava Pražský fantastický realismus 1960–1967. Detail obrazu Vladivoje Kotyzy Běžím na okraj města (1964–68). - Galerie Hlavního města Prahy

Jak si autisté hrají na babu

Jak se pozná, že některé téma se stalo společensky přijatelným, ale neokoukaným, takže vzbuzuje zájem? Když o něm vznikají umělecká díla, jež ho využívají primárně jako prostředek ozvláštnění, nikoli poznání. Takhle funguje homosexualita, černá pleť, AIDS či autismus, kterého už se autoři nebojí, ale využívají ho třeba v detektivkách pro potřeby vyřešení případů. Znáte to: detektiv je autista a díky tomu je schopen myslet bystřeji než jiní, a vše proto zdárně vyřešit. Vynikající metoda.
To Eli Gottlieb ve své knize se ještě přece jen pokouší zprostředkovat „vnitřní svět hrdiny“ a autismus pochopit, třebaže ani on si to neusnadňuje. Svého padesátníka Todda činí akčním hrdinou, který po příchodu nových pacientů do sanatoria, v němž žije, nevydrží nové povahy a uprchne, aby nalezl svého mladšího bratra a „s ním dávno ztracené dětství“. No co.

Eli Gottlieb: Nejhodnější chlapec. Z angličtiny přeložila: Klára Šumová. Vydalo nakladatelství Argo roku 2016. 220 stran. 278 Kč.
www.argo.cz

Chytit rapla a utíkat a běžet

Zatím tu v televizi nebývalo zvykem vytvářet seriálová pokračování postavená na původně vedlejší figuře. Po úspěchu seriálu Cirkus Bukowsky, který bodoval ponurou atmosférou, střídmým stylem i dějstvím v neokoukaném severočeském příhraničí, se však autor Jan Pachl rozhodl tento model vyzkoušet. 

Záběr ze seriálu Rapl - Česká televize

A tak místo literárního vědce Nestora Bukowského, který pátrá po příčinách smrti své milenky, protože je přesvědčen, že o sebevraždu nešlo, se hrdinou seriálu Rapl stává kriminalista Kuneš, doposud jediný policista, který Bukowskému věřil a přes komplikovanost vzájemného vztahu mu pomáhal. Pachl správně rozeznal, že Kunešova postava – nezkorumpovatelný a neposlušný drsoň, alkoholik, žárlivec, zmatený tatík – je nosná dost, aby utáhla vlastní příběh. Vše tedy znovu, ale bez Bukowského. Tentokrát kvůli vyšetřování starého případu zavražděné policistky.

Třináctidílný seriál Rapl začíná Česká televize vysílat v pondělí 29. srpna od 20.00 na ČT1. V roli majora Kuneše znovu Hynek Čermák.

Alena už zase řádí, kamarádi

Zakončení, respektive jedno z posledních představení festivalu Letní Letná, se odehraje v jiné městské části: na Praze 1, v Divadle Archa, které několikrát hostí soubor Divadlo Krepsko a jeho inscenaci Edgar’s Echo. Ta je inspirována životem a dílem Charlese Lutwidge Dodgsona, jenž je znám spíš pod pseudonymem Lewis Carroll coby autor, který neváhal nechat pr

 

olézat malou holčičku králičí norou, aby jí mohl předvést říši divů.

Divadlo Krepsko: z inscenace Edgar’s Echo - Archiv Divadla Krepsko

A potom, patrně pro jistotu účinku, ji ještě nechal nahlížet za zrcadlo. Krepsko nyní zkouší totéž, nádavkem s nádechem noční můry. Protože soubor vždy měl blízko k cirkusu, využívá ke sdělení prezentovaného příběhu nejen loutky, světelný design a různé iluze, ale ovšem právě i artistických prvků. Každopádně je tato inscenace dalším dokladem, že současné bravurní divadlo je vizuální, výtvarné a podmanivé na pohled.

Edgar’s Echo. Režie: Linnea Happonenová. Hudba: Mayim Alpert. Loutky: Roman Chauzov, Laura Hallantieová. Hrají: Kristina Dementevová, Juho Sarno, Katrine Weigeltová, Pau Zabaleta i Llauger, Jiří Zeman. Představení v Divadle Archa od 26. do 28. srpna vždy od 20.30.
www.krepsko.com