Turecko ostře reagovalo na zrušení akce svého ministra v Německu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zrušené čtvrteční vystoupení tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga v německém městě Gaggenau má hned dvojnásobnou dohru. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu obvinil německou vládu, že chce zrušením projevu dosáhnout odmítnutí ústavní reformy v chystaném tureckém referendu, a pokáral ji, že „se musí naučit chovat“, chce-li udržet vztahy s Ankarou. Na radnici města, kde měl Bozdaga vystoupit, navíc anonym nahlásil bombu. Město budovu vyklidilo a nechalo ji prohledat policií.
Vedení města Gaggenau své rozhodnutí zrušit akci odůvodnilo přílišným zájmem lidí o účast a obavou o jejich bezpečnost. Bozdag to označil za nepřijatelné a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heikem Maasem. Obavy ve čtvrtek ráno potvrdil anonymní vzkaz o tom, že na radnici je umístěna bomba. Budova tak musela být vyklizena a prohledána policií.
Na zrušené vystoupení si Turecko důrazně postěžovalo. „Obstrukce vůči shromážděním v Německu je známka toho, jak moc Německo a Západ používají dvojí měřítka,“ řekl v pátek podle agentury Reuters šéf turecké diplomacie Çavuşoglu. Pohrozil přitom, že Ankara, „bude-li to nutné, patřičně odpoví“, aniž upřesnil, co tím myslí.
Turecký ministr spravedlnosti Bozdag měl ve zhruba třicetitisícovém Gaggenau na jihozápadě Německa vystoupit s projevem na podporu kontroverzních ústavních změn v Turecku. Radnice města ale akci zrušila. Rozhodnutí zdůvodnila bezpečnostními obavami.
Podle agentury AP ministr v souvislosti s blokováním mítinků tureckých představitelů s Turky žijícími v Německu obvinil německý „prohnaný stát“, že pracuje ve prospěch „ne“ v referendu o základním zákonu, aby „zabránil posílení Turecka“.
Podobně jako Gaggenau také radnice v Kolíně nad Rýnem zrušila na neděli plánované setkání tureckého ministra hospodářství Nihata Zeybekciho s Turky žijícími v Německu.
„S takovým nátlakem s vámi mluvit nebudeme,“ řekl Çavuşoglu. „Jestli s námi chcete udržet vztahy, musíte se naučit, jak se chovat. To je náš vzkaz Německu,“ prohlásil.
Občané Turecka, včetně těch, kteří žijí v zahraničí, budou v dubnu hlasovat o změnách ústavy, které jsou podle kritiků krokem od demokracie, protože do rukou prezidenta soustředí přílišnou moc. Mohou podle nich také vést k omezení základních lidských práv.
Ke zvýšení napětí mezi oběma zeměmi v poslední době přispělo zatčení a držení ve vazbě německo-tureckého novináře Denize Yücela, který je dopisovatelem listu Die Welt v Turecku. Jeho propuštění požaduje i kancléřka Angela Merkelová.