Firma FAU podala trestní oznámení kvůli zajišťovacím příkazům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Firma FAU, která loni po zásahu Finanční správy a celníků skončila v insolvenci a v konkurzu, podala trestní oznámení pro podezření, že Finanční správu řídí subjekt stojící mimo ni a že Finanční správa vydala v kauze FAU zajišťovací příkazy na pokyn tohoto subjektu. Sdělil ve čtvrtek právní zástupce firmy FAU Alfréd Šrámek. Indicie podle něj směřují k předsedovi hnutí ANO a bývalému ministru financí Andreji Babišovi. Mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová v reakci na to odmítla, že by Finanční správu ovlivňoval subjekt působící mimo ni. Nařčení označila za zcela absurdní.
FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert, který Babiš donedávna vlastnil. Spory se týkají doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu. Společnost FAU to odmítá.
Na internetu se na konci srpna objevila nahrávka, na které Babiš o společnosti hovoří a mimo jiné říká, že „naši na FAU zaklekli“. Babiš pak odmítl, že by v době svého působení na ministerstvu zneužíval a úkoloval finanční a celní správu. Odmítl to i šéf Finanční správy Martin Janeček.
Podle Šrámka to musí prověřit policie, protože je zvláštní, že zrovna v té době byly zahájeny exekuce na základě zajišťovacích příkazů vydaných Finanční správou.
„Podezření, že zajišťovací příkazy proti FAU vydala Finanční správa nikoliv z vlastní vůle, ale na základě pokynu někoho stojícího mimo finanční správu, pramení mimo jiné ze skutečnosti, že Finanční správa na dotaz FAU odpověděla, že o vydání zajišťovacích příkazů na částky přesahující 200 milionů korun rozhodla úřední osoba podepsaná na zajišťovacích příkazech. Tedy řadový úředník Specializovaného finančního úřadu, což je více než nepravděpodobné, protože rozhodnutí takového rozsahu není v běžné rozhodovací kompetenci řadových úředníků finančních úřadů,“ uvedl Šrámek.
Petlachová uvedla, že Finanční správa pracuje naprosto samostatně, nikoliv na základě jakýchkoliv zadání. „To se týká i případu firmy FAU, u které Finanční správa zjistila skutečnosti, které jasně dokazují, že byla daná společnost vědomě zapojena do řetězového podvodu,“ uvedla mluvčí. Dodala, že čtvrteční vyjádření společnosti FAU vnímá jako snahu o odvedení pozornosti od závažných zjištění týkající se krácení daně, na které Finanční správa upozornila.
Firma FAU podala u soudu 13 žalob na složky státu, o několika už soud rozhodl v její prospěch. Dvě žaloby ale soud odmítl.