Ceny v průmyslu zrychlily v září růst na 1,7 procenta

Ceny v průmyslu zrychlily v září růst na 1,7 procenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Průmyslové ceny v září zrychlily meziroční růst na 1,7 procenta ze srpnových 1,4 procenta. Proti loňskému září se zvýšily i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. Nejvíce, téměř o 11 procent, zdražili zemědělští výrobci. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ), který současně zveřejnil srpnové výsledky zahraničního obchodu. Vývozní ceny klesly meziročně o 1,2 procenta, dovozní ceny o 1,1 procenta.

„Rostoucí ceny výrobců se tak budou postupně přelévat také do růstu spotřebitelských cen. Zejména růst cen zemědělských výrobců naznačuje, že období dražších potravin nekončí,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Česká národní banka tak podle něj bude pokračovat v utahování měnové politiky prostřednictvím zvyšování svých základních úrokových sazeb.

Meziroční růst průmyslových výrobců ovlivnily hlavně ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku, které stouply o 4,1 procenta. Rostly také ceny obecných kovů a kovodělných výrobků, dále koksu a rafinovaných ropných produktů. Naopak zlevnily dopravní prostředky, počítače, elektronika nebo plyn a elektřina.

Ceny v zemědělství rostly stejně jako v předchozích měsících meziročně dvouciferným tempem. Jejich růst však zpomalil na 10,8 procenta ze srpnových 12,5 procenta. V živočišné výrobě zdražilo hlavně mléko a vejce. V rostlinné výrobě rostly nejvíce ceny čerstvého ovoce a brambor.

Ceny stavebních prací se v září meziročně zvýšily o 1,7 procenta, tedy o desetinu procentního bodu více než v srpnu. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v září vyšší o 1,7 procenta. Vzrostly například ceny za pojištění a penzijní financování.

Statistici v pondělí také zveřejnili, jak se v srpnu vyvíjel český zahraniční obchod. Ceny vývozu meziročně klesly o 1,2 procenta, a to zejména v důsledku posílení koruny vůči euru a dolaru. Zásadní vliv mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 3,1 procenta,“ uvedl ČSÚ. Ceny importu v září snížily o 1,1 procenta. „Největší vliv na pokles celkového meziročního indexu mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 4,4 procenta,“ uvedl ČSÚ.

,

16. října 2017