ČSSD hledá lídra

Středula: Já a lídr ČSSD? Nic se mnou nekonzultovali

ČSSD hledá lídra
Středula: Já a lídr ČSSD? Nic se mnou nekonzultovali

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

ČSSD po fiasku ve sněmovních volbách hledá nového předsedu. Rozruch vzbudil místopředseda strany Milan Chovanec prohlášením, že se sociální demokraté mají po lídrovi poohlédnout i mimo stranické struktury. Jedním z nejvíce skloňovaných jmen je předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula. Ten se v čele odborů snaží bojovat s levnou prací, což se stalo i jedním z volebních hesel ČSSD. Středula byl ovšem na dotaz serveru Echo24, zda by on mohl být příštím „nestranickým“ lídrem sociálních demokratů, velmi zdrženlivý.

„Žádný takový krok se mnou nebyl konzultován ani nic podobného. Politická strana jako ČSSD má plno kandidátů na post předsedy a Středula určitě nebude to řešení, o kterém Milan Chovanec mluví v souvislosti s nestraníkem,“ řekl pro Echo24 Josef Středula.

„Navíc si myslím, že je velmi nestandardní, ne-li dost nelogické, aby byl nestraník v čele strany. To si myslím, že spíš může vyvolávat ještě horší reakce. Je to téma k uvažování, nikoliv reálná skutečnost,“ dodal.

Na přímý dotaz, zda by vstoupil do sociální demokracie, aby mohl kandidovat na jejího předsedu, Středula v sobotu odpověděl: „Byl bych rád, kdybych byl navržen na předsedu ČMKOS v dubnu příštího roku, berte to jako odpověď.“

Statutární místopředseda strany Milan Chovanec na sobotní stranické konferenci uvedl, že by ČSSD do čela strany měla zvážit nestraníky. Kandidát by pak ale do ČSSD vstoupit musel. „Vstoupit do sociální demokracie je velmi rychlý proces. Stačí jedna schůze místní organizace,“ dodal. Chovanec navíc prohlásil, že chce podat návrh, aby byl budoucí předseda volen přímo členy. Dosud totiž předsedu ČSSD volil podle stanov strany na dobu dvou let sjezd, pokud o přímé volbě předsedy nerozhodl ústřední výkonný výbor (ÚVV).

S přímou volbou ovšem nesouhlasí například krajský předseda v Libereckém kraji Jan Mečl, který se domnívá, že přímá volba předsedy by se měla nejdřív prodiskutovat. Dalším kritikem je předseda ČSSD v Ústeckém kraji Miroslav Andrt, podle kterého není přímá volba v současnosti nejšťastnějším řešením. „Myslím si, že by spíše měl být dán prostor pár lidem, co budou chtít, trochu nadneseně řečeno, prapor zvednout,“ řekl Andrt. 

tk red