Napětí na Korejském poloostrově

Soul objednal z USA zbraně za miliardy. Prodá jim Trump i jaderné ponorky?

Napětí na Korejském poloostrově
Soul objednal z USA zbraně za miliardy. Prodá jim Trump i jaderné ponorky?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zařadí se Jižní Korea mezi státy, jejichž námořnictva mají ve výzbroji ponorky na jaderný pohon? Během jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho jihokorejským protějškem Mun Če-inem se mimo jiné probíraly typy zbraní a vybavení, které by Američané svým spojencům mohli v budoucnu prodat. Na seznamu se tak vedle průzkumných systémů nachází i ponorky na jaderný pohon. Informace přinesl list The Korea Times.

Oba státníci souhlasili s tím, že Jižní Korea nakoupí špičkové zbraně, které mají zlepšit obranyschopnost amerického spojence. „Je to nezbytné ke zlepšení obranných schopností našeho státu, a společných obranných schopností obou národů,“ prohlásil na tiskové konferenci jihokorejský prezident.

„Jižní Korea si objedná vybavení za miliardy dolarů, což upřímně řečeno, je pro ně důležité, a pro nás to znamená pracovní místa, znamená to snížení obchodního deficitu s Jižní Koreou,“ řekl na konferenci Donald Trump.

Podle úředníků z okolí jihokorejského prezidenta není ze schůzky jasné jaké typy zbraní a v jakých počtech si Korejci koupí, v plánech Soulu se však hovoří i o jaderných ponorkách. Pokud by Trump ponorky Jihokorejcům prodal, bylo by to podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáš Visingra vůbec poprvé, kdy je budou mít k dispozici jiní, než američtí vojáci.

Také není zcela jasné, zda si Korejci zbraně skutečně koupí, nebo je s podporou Američanů vyvinou. Prezidenti obou zemí se však již dohodli na tom, že Jižní Korea bude moci zvýšit hmotnost hlavic ve svých balistických raketách Hyunmoo.

Tématem setkání obou politiků byla také Severní Korea, která v poslední době provádí řadu raketových testů. Na začátku září provedli Severokorejci také další jaderný test. „Opět apelujeme na Severní Koreu, aby zastavila své jaderné a raketové provokace, a zahájila jednání o denuklerizaci,“ sdělil jihokorejský prezident. Podle Trumpa je Severní Korea celosvětová hrozba, která vyžaduje celosvětovou akci.

Pokud by Jihokorejci ponorky nakonec koupili, není jasné, o jaký typ by se mělo jednat. Americké námořnictvo má ve výzbroji 18 ponorek třídy Ohio, které byly původně postaveny jako nosiče mezikontinentálních střel Trident, čtyři z nich však byly přestaveny na nosiče střel s plochou dráhou letu Tomahawk, kterých mohou nést až 154.

Kromě třídy Ohio mají Američané ve výzbroji i tři třídy jaderných útočných ponorek. První z nich je třída Los Angeles, která se vyráběla ve třech verzích mezi lety 1972-1996, v současnosti jich je ve službě 36 z celkově 62 postavených. Druhý typ představuje třída Seawolf, která se stavěla mezi lety 1989-2005. Po konci studené války však americké námořnictvo seškrtalo původní plán, který počítal s  29 ponorkami na pouhé tři kusy, neboť po rozpadu sovětského námořnictva nepotřebovalo US Navy tak výkonné ponorky.

Poslední typ představuje třída Virginia, které se vyrábí od roku 2000. Američané mají v plánu vyrobit 48 těchto ponorek, v současnosti mají ve službě 14 ponorek této třídy a další se staví. Jihokorejci mají v současnosti ve výzbroji šestnáct diesel-elektrických ponorek, které vychází z německých typů 209 a 214. 

jk, red