Parlamentní volby

Máte se dobře? Jděte volit

Parlamentní volby
Máte se dobře? Jděte volit

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ještě nikdy v dosavadní historii života obyvatel českých zemí se lidé neměli tak dobře jako nyní. Nežijeme v ideální společnosti. Ale to nebudeme žít nikdy. Vždycky budou lidé, kteří budou řešit základní existenční potíže, budou pociťovat nouzi a budou potřebovat pomoc. Jde ale o to, aby se jejich počet co nejvíce snižoval, což se posledních 28 let od pádu totalitního režimu daří.

Přes veškeré problémy a skandály, kterými si tato země prochází, je její současný stav výsledkem politiky demokratických stran a vlád od roku 1989, jež vytvářely podmínky pro svobodný rozvoj společnosti, pro to, aby společnost bohatla, lidé se měli dobře a země se dostala mezi ty vyspělé, západní. Česká republika je pod ochranou NATO, jednoznačně vytěžila z členství v Evropské unii a životní úroveň jejích obyvatel roste bez výrazných výkyvů nejvíce ze všech zemí, které byly postiženy komunistickou diktaturou. Navzdory chybám v migrační politice především Německa, snahám o unifikaci a často nepochopitelnou regulaci do Evropy a Evropské unie patříme a musíme v ní zůstat.

Stojíme před jinými problémy a jinými výzvami z přelomu tisíciletí, obavy z islamizace a s ní spojeného ohrožení židovsko-křesťanských tradic jsou naprosto oprávněné a nesmí se podceňovat. Stejně tak nelze popírat nároky na vědomí identit jednotlivých zemí a národů Evropy a nelze přezírat ani společenské změny, které přináší digitalizace a rozvoj internetu. Je také faktem, že tradiční strany nepochopily význam těchto změn a nálad ve společnosti, na druhou stranu neexistuje důvod měnit směřování země.

Čekají nás nejdůležitější volby od roku 1990 a tentokrát je více než jindy klíčové k nim přijít. Musí k nim přijít všichni ti, jejichž život se za posledních 28 let změnil k lepšímu, protože dostali příležitost se prosadit, změnila se perspektiva jich samotných a jejich dětí, měli svobodu se vyjadřovat a nemuseli se obávat perzekuce. Není důvod měnit kurz směřování této země, není důvod, abychom dospěli k autoritářskému a populistickému režimu, není důvod vracet se do minulosti a vracet se k poměrům na Slovensku za vlády Vladimíra Mečiara. Nedovolte, aby se směřování země obrátilo do minulosti.

P.S. Minulý týden odešel Peter Vajda, muž, který se postavil mečiarismu a zasloužil se o demokracii a svobodnou žurnalistiku na Slovensku. Laskavý a charismatický člověk. Čest jeho památce.