Babiš nezpochybnil tvrdé důkazy usvědčující ho z podvodu

Babiš nezpochybnil tvrdé důkazy usvědčující ho z podvodu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud jsou dokumenty z britské banky HSBC, které se v neděli objevily na twitterovém účtu skupiny Šuman, pravé a nejsou nějak vytržené ze souvislostí, jsou to fundamentální a přesvědčivé důkazy, že se Andrej Babiš na Čapím hnízdě dopustil podvodu. Z něj ho už obvinila policie.

Dokumenty z banky, která půjčovala Farmě Čapí hnízdo dohromady 455 milionů korun, o firmě jasně mluví jako o součásti skupiny Agrofert, vlastněné jediným majitelem. Andrejem Babišem. Banka zdůrazňuje, že na projekt půjčila právě díky dobrým zkušenostem s Agrofertem jako dlužníkem.

Dokumenty se ven dostaly podivnou cestou. Andrej Babiš ani HSBC ale nezpochybnili jejich pravost. Babiš sice na speciální tiskové konferenci, kterou věnoval těžbě lithia, což je pro něj téma na odlákávání pozornosti od svého obvinění z podvodu, zahartusil, že neznámí distributoři jemu velmi nepříjemných dokumentů a nahrávek už překročili všechnu mez a podává na ně trestní oznámení. Neřekl ale, že dokument je nepravý, falešný nebo zkreslený. Stále jen opakuje mantru, že Čapí hnízdo v inkriminované době nepatřilo jemu ani Agrofertu. Tím, že si to říct nedovolil, je zřejmé, že za tou zdrženlivostí není nic jiného než opatrný pohyb v terénu trestního práva. Odpovědi se Babiš vyhnul tím, že prý zveřejněné dokumenty z banky vůbec neviděl.

Stejně tak se neohradila HSBC. Ta jen v oficiálním prohlášení konstatovala, že „dodržuje přísné principy ochrany klientských dat“. Zároveň upozorňuje, že „HSBC je vázána příslušnými povinnosti vůči orgánům činným v trestním řízení“.

Dá se zcela logicky a přirozeně předpokládat, že kdyby dokumenty nebyly pravé, obě strany by se od nich ostře distancovaly, protože je jejich existence poškozuje. Z odpovědi HSBC o povinnosti vůči orgánům činným v trestním řízení se dá vyvodit, že s dokumenty pracuje policie.

Pokud jsou skutečně pravé a policie je má k dispozici, což se dá z vyjádření HSBC usuzovat, má na Andreje Babiše fundamentální důkaz. Bankovní dokumenty totiž jasně říkají dvě věci. Čapí hnízdo patří Agrofertu a není to žádné místo vyžití pro turisty, ale konferenční centrum Agrofertu, kdy jsou Agrofert a firmy z jeho skupiny hlavním zákazníkem. Podíl tržeb od občanů a od firem ze skupiny Agrofert se dá dohledat ve výročních zprávách společnosti Imoba, do níž aktuálně Čapí hnízdo patří.

Andrej Babiš se dostává do pasti mezi dvěma podvody. Kdyby totiž začal tvrdit, že fakta v dokumentech HSBC nejsou pravdivá, znamenalo by to, že ve chvíli, kdy si od této banky na Čapí hnízdo ty peníze půjčoval, záměrně ji uvedl v omyl. Tím, že by tvrdil, že Čapí hnízdo patřilo do Agrofertu, a přitom byli (jak on sám tvrdí) v té době majiteli jeho děti z prvního manželství a bratr jeho manželky Moniky. To by byl opět podvod. Tentokrát úvěrový podvodu podle paragrafu 211 trestního zákoníku. „Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti,” píše se v první odstavci zákoníku. Pokud je ale škoda velkého rozsahu, posouvá se trestní sazba, podobně jako u dotačního podvodu, na pět až deset let. Škoda velkého rozsahu je od pěti milionů korun výš.

Sdělením obvinění se navíc Andrej Babiš dostává na tenký led i finančně. Pro banky se v takové chvíli stává rizikovou a nebezpečnou osobou, jíž mohou předčasně zesplatnit poskytnuté úvěry. Koncern Agrofert, který má Andrej Babiš zaparkovaný ve svěřenském fondu, měl podle výroční zprávy ke konci roku 2016 od bank na úvěrech napůjčováno 30,8 miliardy korun. Nejvíce dluží německé IKB Bank, téměř 4,3 miliardy korun, následuje Komerční banka s 3,5 miliardy, za ní Citibank, jíž dluží 3,3 miliardy korun. Banky pohlíží na úvěry obviněných osob jako na rizikovější a Andrej Babiš je jediným vlastníkem Agrofertu.