Demokraté chtějí zpřísnit zbraňové zákony, experti jsou skeptičtí

Demokraté chtějí zpřísnit zbraňové zákony, experti jsou skeptičtí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nejtragičtější masakr střelnou zbraní v dějinách Spojených států oživil v zemi debatu o přijetí přísnějších pravidel držení útočných zbraní. Senátoři z tábora Demokratické strany vyzvali Kongres k co nejrychlejší reakci na krveprolití v Las Vegas. Podle amerických komentátorů je však šance na zpřísnění zbraňových zákonů malá kvůli očekávanému odporu republikánů a síle lobby majitelů zbraní. Prezident Donald Trump po své mluvčí vzkázal, že v tuto chvíli je na místě uctít památku obětí a nemluvit o změnách pravidel.

Diskuse o omezeních týkajících se prodeje či držení poloautomatických zbraní se v USA rozpoutá po každé podobné události. Vzhledem k nevídaným měřítkům nedělního masakru, při kterém střelec zabil nejméně 58 lidí a přes 500 dalších zranil, ale část politiků i veřejnosti hovoří o potřebě okamžité reakce.

"Mým kolegům: Vaše zbabělost, kvůli níž nejednáte, nemůže být očištěna pietou a modlitbami... Je čas zvednout zadek a něco dělat," napsal na twitteru senátor ze státu Connecticut Chris Murphy, který patří k hlavním obhájcům přísnějších norem o držení zbraní. Narážel tím na dlouhodobou neochotu zvláště republikánských zákonodárců souhlasit s jakýmkoli návrhem omezujícím práva vlastníků zbraní a na fakt, že řada politiků se po střeleckých masakrech často omezí jen na projevení účasti pozůstalým.

Podobně jako Murphy se vyjádřilo několik dalších demokratických politiků včetně bývalého viceprezidenta Joe Bidena. "Kongres a Bílý dům by měly ihned jednat, aby zachránily životy. Nečinnost je neomluvitelná," napsal politik, který se po boku předchozího prezidenta Baracka Obamy pokoušel prosadit zákony omezující velikost zásobníků veřejně dostupných poloautomatických zbraní či požadující přísnější prověrky zájemců o jejich koupi. Demokratům však ani tehdejší většina křesel v Kongresu nestačila, neboť návrhy narazily na odpor některých demokratických zákonodárců z venkovských oblastí USA.

ilustrační foto - Foto: pexels.com

Řada expertů se nyní shoduje, že naděje na zpřísnění norem je velmi malá. Tlak vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA) vede naopak spíše k uvolňování pravidel. Kongres v současnosti řeší návrh, který má zjednodušit a zlevnit nákup tlumičů na zbraně. Zatímco odpůrci to považují za další krok usnadňující masové vraždění, zastánci argumentují obavami o kvalitu sluchu sportovních a rekreačních střelců. Někteří republikáni podporují i další návrh mířící do Kongresu, který má zjednodušit převoz zbraní mezi jednotlivými státy.

Trump má dlouhodobě s NRA velmi dobré vztahy a asociace ho podpořila v loňských volbách. "Dnes je den pro utěšování přeživších a oplakávání těch, o něž jsme přišli. Pro nás je předčasné řešit politiku, když plně neznáme všechna fakta o včerejší (nedělní) události," řekla novinářům Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová. Mnozí soudí, že tím zřetelně vyjádřila prezidentovu neochotu v příštích dnech jakkoli zpřísnění zákonů podpořit.

,

3. října 2017