Kauza Čapí hnízdo

Šuman zveřejnil bankovní výpisy, podle nichž Čapí hnízdo patřilo Babišovi

Kauza Čapí hnízdo
Šuman zveřejnil bankovní výpisy, podle nichž Čapí hnízdo patřilo Babišovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Skupina Šuman, stojící především za zveřejněním tajných nahrávek Andreje Babiše, po delší odmlce odhalila na svém twitterovém účtu sérii dokumentů, které naznačují, že se podnikatel a politik dopustil dotačního podvodu. Z dokumentů britské banky HSBC totiž vyplývá, že farma Čapí hnízdo patřila přímo do společnosti Agrofert.

To je v přímém rozporu s tím, co dlouhodobě a prakticky od počátku vypuknutí aféry tvrdí Andrej Babiš, tedy, že farma v žádném případě nebyla součástí Agrofertu.

Pokud jsou zveřejněné dokumenty pravé, vyplývá z nich, že se Andrej Babiš a jeho lidé dopustili dotačního podvodu.

Z údajů je rovněž zřejmé, že banka musela vědět, že Čapí hnízdo je součástí společnosti Agrofert.

Kauza Čapí hnízdo

Babiše i jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka poslanci na začátku září vydali k trestnímu stíhání. Policie totiž Babiše podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Vedle Babiše se měl dotačního podvodu dopustit i Faltýnek. Oba poslanci ale vinu popírají, tvrdí, že je má kauza jen poškodit před volbami. 

Policie v kauze Čapí hnízdo začala už rozesílat obvinění jednotlivým aktérům. Dozorující zastupitel ale nechce jmenovitě říci, kdo by měl být obviněný. Podle informací médií by ale vedle Babiše a Faltýnka měla obvinění dostat i Babišova manželka Monika či její bratr. Usnesení by mohli obvinění dostat do rukou každým dnem.

Čapí hnízdo - Foto: Jan Zatorsky

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který tehdy patřil Babišovi. Poté změnila formu vlastnictví na akciovou společnost s anonymními akciemi a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila k Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho manželky.

průvodní dopis k dokumentům - Foto: Twitterový účet Skupina Šuman

 

red