Stát nabízí 600 tisíc na bydlení pro mladé rodiny. Ty nemají zájem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stát nabízí mladým rodinám zvýhodněné úvěry na pořízení bydlení. Půjčit si můžou až 600 tisíc. Ačkoliv úroková sazba se pohybuje mezi 1 až 2 procenty, o peníze není velký zájem. Podle hypotečních expertů nejsou totiž podmínky, za kterých stát půjčuje, dobře nastaveny. Lidé tak v dnešní době „levných úvěrů“ tak dávají raději přednost bankám. Ministerstvo pro místní rozvoj, které má fond na starosti, už připravuje nový program, který by mohlo využít více lidí.
„V rozpočtu na rok 2017 je u Programu 600 počítáno s 50 miliony korun. Ke konci září registrujeme 18 žádostí na 9,7 mil. Kč a máme podepsáno 16 úvěrových smluv v celkovém objemu devět milionů Kč,“ uvedla pro server Echo24 Marie Lukáčová ze Státního fondu rozvoje bydlení, který rozděluje peníze. Program 600 je pojmenován podle toho, kolik si můžou lidé nejvíce půjčit – 600 tisíc.
Padesát milionů, o které by si mohly mladé rodiny zažádat, se ale s největší pravděpodobností z fondu nevyčerpá. Loni byla situace obdobná, na konci roku zůstalo ve fondu přes 40 milionů korun. „V loňském roce jsme přijali 45 žádostí za 25,9 milionu korun a uzavřeli 17 smluv za 9,7 milionu Kč,“ uvedla Lukáčová.
O peníze si mohou zažádat lidé, kterým ještě nebylo 36 let a kteří pečují o dítě do šesti let. Zároveň nesmí vlastnit žádnou nemovitost či byt a peníze musí použít na pořízení bydlení. Úrok je zafixován od 1 do 2 procent. Maximálně si však lidé mohou půjčit 600 tisíc a půjčená částka nesmí přesáhnout 50 % celkových nákladů.
Peníze z banky jsou “rychlejší”
Jedním z důvodů, proč o tuto půjčku není velký zájem, je podle odborníků to, že její vyřízení je poměrně složité. „Oproti hypotéčnímu úvěru, který lze realizovat v řádu 2 až 4 týdnů, je zde termín poskytnutí několik měsíců. Navíc maximálně 50 % pořizovací hodnoty a částka do 600 tisíc v dnešní době vysokých cen nemovitostí nic neřeší,“ vysvětlil pro deník Echo24 Robert Hanzl, generální ředitel Next Reality.
Podle ředitele realitní kanceláře Reality IQ ale zároveň o možnosti půjčit si státní peníze za výhodný úrok lidí nevědí. „Dalším důvodem jsou požadavky na žadatele, tomu musí být méně než 36 let a musí mít dítě mladší 6 let, čímž se okruh možných zájemců opět snižuje,“ dodal Mašín.
S tím nepřímo souhlasí i Lukáčová, podle které je zájem větší, ale podmínky většina nesplní. „Podle množství dotazů, které nám lidé posílají, je zájem o úvěry z Programu 600 opravdu velký. Nicméně počet žádostí tomuto zájmu neodpovídá, protože lidé, kteří by o úvěr chtěli požádat, ne vždy splňují všechny podmínky programu,“ uvedla.
Faktem ale zůstává, že v současné době se dají půjčit stejně výhodně peníze i od bank. „Nízký zájem o Fond rozvoje bydlení je způsoben především vysokou dostupností klasických hypoték. Zbytečná byrokracie a podobná úroková sazba, jakou mají klasické hypotéky, činí tento státní produkt pro veřejnost neatraktivním. Výpomoc z veřejných prostředků navíc nemá na komerčním trhu, který funguje bez problémů, valný smysl,“ vysvětlil ředitel srovnávače hypoték Chytrý Honza Jiří Paták.
Toho, že státní hypotéky nejsou příliš atraktivní, si je vědomé i ministerstvo pro místní rozvoj. Proto se chystá připravit nový program, který by měl přinést další zvýhodnění. „Ministerstvo pro místní rozvoj společně se Státním fondem rozvoje bydlení připravuje nový program na podporu bydlení pro mladé na pořízení a rekonstrukci obydlí,“ uvedl serveru Echo24 Vilém Frček z resortu.
Aktuálně ministerstvo připravuje nařízení vlády, kterým by projekt „rozjelo“. „Jednou z novinek chystaného programu je třeba možnost dotace při narození dítěte ve výši 30 tisíc korun formou snížení nesplacené části jistiny. Úroková sazba úvěru by byla fixní po celou dobu splatnosti a je stanovena na 1 procento,“ dodal Frček.
Státní půjčka pro mladé lidi do 36 let by se dala přirovnat k novodobé novomanželské půjčce. Novomanželské půjčky byly hitem 80. a 90. let minulého století. Jejich smyslem bylo ulehčit mladým rodinám v zařizování bydlení v začátcích. Společnost Cofidis přitom před několika týdny zveřejnila výsledky průzkumu, podle kterého by si návrat novomanželských půjček přála většina Čechů.