lithium z Cínovce

Podmínka ministra Havlíčka: Lithium z Cínovce musí být zpracováno v Česku

lithium z Cínovce
Podmínka ministra Havlíčka: Lithium z Cínovce musí být zpracováno v Česku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lithium získávané z ložiska Cínovec by mělo být dále zpracováváno do finální podoby na českém území. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), který podepsal v Ústí nad Labem se společností European Metals Holdings Ltd. memorandum o porozumění. S těžbou lithia, které se využívá při výrobě baterií, by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

„Plně respektujeme průzkumné licence, udělené ministerstvem životního prostředí, avšak naším hlavním cílem je, aby lithium bylo nejen získáváno, ale především dále zpracováváno a finalizováno v rámci ČR. Proto jsme s právoplatnými držiteli průzkumných licencí zahájili rozhovory nad tímto naším požadavkem již v předstihu,“ uvedl Havlíček.

Společnost European Metals Holdings uvedla, že plně respektuje požadavek ministerstva průmyslu zpracovávat vytěženou rudu do finálních meziproduktů v ČR. „Jsme připraveni pokračovat v jednání s českým státem a společně definovat možné synergie v oblastech těžby, zpracování a využití lithia, včetně možného zapojení českého státu jako kapitálového účastníka projektu,“ dodal generální ředitel EMH Keith Coughlan.

Lithium patří podle surovinové politiky ČR ke strategickým surovinám. V Česku se nacházejí podle odhadů asi tři procenta světových zásob – většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Od loňského podzimu má všechna povolení k těžbě u Cínovce na Teplicku společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Lithium chce těžit povrchově. Hlubinou těžbu pak v lokalitě plánuje společnost Geomet, kterou vlastní právě australský European Metals Holdings (EMH).

Menší projekt Cínovecké deponie na odkališti už má povolení k těžbě, v rámci druhého, který plánuje společnost Geomet, se dělají průzkumné vrty. Hlubinný důl by vznikl na místě původního. Geologický průzkum je velmi nákladný. Firma Geomet už do geologických prací investovala zhruba 350 milionů korun. Vstupní náklady na otvírku dolu mohou být deset miliard korun.

Echo24, ČTK

2. října 2017