"Můj hlas bude nadále slyšet"

Fiala má v ODS spoustu proruských švábů, říká Kalousek

 
"Můj hlas bude nadále slyšet"
Fiala má v ODS spoustu proruských švábů, říká Kalousek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pro demokracii v České republice je podle končícího předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska důležité, aby se spojily středopravé strany. Právě tím zdůvodňuje své rozhodnutí znovu nekandidovat na šéfa strany, které podle svých slov udělal už před volbami. Ve vedení strany by si dovedl představit i ženu. „Já jsem vždycky toužil po ženě ve vedení strany, protože jsem autorem hesla: Schopné ženy na místa neschopných mužů,“ říká v rozhovoru pro Echo24.

Pro řadu lidí jste tím hlavním důvodem, proč TOP 09 volit, nebo naopak nevolit. Nebojíte se, že těch voličů, kteří dávají straně své hlasy kvůli vám, je více, než těch, co je kvůli vám nedávají? Zjednodušeně, nebojíte se, že po vašem odchodu z čela strany TOP 09 ztratí celou řadu příznivců?

Nemám. Je to legitimní otázka. Skutečně spousta lidí volila TOP 09 jenom kvůli Miroslavu Kalouskovi a určitě spousta lidí nevolila TOP 09, protože má Miroslava Kalouska. Neumím spočítat, kterých je víc. Nicméně té první skupině jsem adresoval své prohlášení a věřím, že ho pochopí. V něm jim říkám, že neodcházím, že můj hlas bude slyšet stejně hlasitě. Že jenom prosím o pochopení, že není jedno, jak silná bude opozice v následujících měsících a letech a jak bude připravená převzít moc. Aby byla silná, věrohodná a schopná převzít moc, tak se musí integrovat. A já si uvědomuji své limity vzhledem k předsudkům, které jsou v jiných stranách. A chci tomu jít naproti tak, že chci dát šanci novému předsedovi, vůči kterému ty předsudky nebudou, aby se mu ty integrační snahy podařily. Tento návrh jsem přednesl už před rokem – bylo málo času, nebo proto, že jsem to byl já, i když jsem nabízel, že nebudu kandidovat – nicméně ten návrh zůstal oslyšen. Já v něm ale vidím naději.

Vnímám to tak, že podle vás role opozice v tomto volebním období bude zásadní…

Já si myslím, že to je přímo klíčové. Vzhledem k tomu, že ANO, SPD a KSČM mají většinu, tak očekávám frontální útok na demokracii a právní stát a hlavně na zahraničně-politický azimut. Je strašně důležité, zda budeme mít akceschopnou opozici a zda bude tak věrohodná, že jí budou lidé věřit, že převezme moc po příštích volbách. A to ať už budou předčasné, nebo řádné. Já mám dlouho pocit, že moje osoba by mohla být jednou z překážek, proto ji chci odstranit. Rozhodně nechci, abych byl překážkou ať už objektivně důvodnou, nebo formulovanou jako zástupný důvod.

Jak je podle vás pravděpodobná varianta předčasných voleb, kterou jste teď zmínil?

Karty, tak jak jsou rozdány, nedávají Andreji Babišovi žádnou motivaci k předčasným volbám. On je v ideální situaci, je dominant, kolem něj jsou čtyři volné radikály, které nevylučují spolupráci s ním. On vždy do té vlády někoho přizve, teď je jen otázka, kdo mu bude ochotný dělat tu stafáž. A bez ohledu na to, on si své soukromé zájmy prohlasuje s kýmkoliv, třeba s marťany. Nedomnívám se, že dojde k předčasným volbám. Ale můžu se samozřejmě mýlit.

Na tiskové konferenci jste řekl, že nestačí změna tváře, ale že je potřeba změna strategie. Jak by ta nová strategie měla vypadat podle vás?

Mám mnoho nápadů, ale promiňte, ty nejdříve musím říct svým straníkům. Nicméně to zásadní je snaha o integraci na pravicových demokratických silách. Nemá žádný smysl, aby tady spolu soutěžily STAN, TOP 09, KDU-ČSL, které dostanou šest nebo sedm procent. To by mohlo mít logiku v plně svobodné společnosti, kde se soutěží jenom o detaily. Ale teď nesoutěžíme o detaily, teď je naším úkolem ubránit demokracii, právní stát a zahraničně-politický azimut. Za těmito prioritami se musíme spojit.

Dá se tedy čekat, že nyní proběhnou jednání těchto stran?

Já bych si to velmi přál. Ale opravdu to už je na tom novém předsedovi, který nebude zatížen spoustou takových drobných animozit a křivd. Řada z nás je může cítit velmi palčivě. Ale jsou to směšné maličkosti ve srovnání s tím, čemu čelíme a budeme čelit. A já pokládám za povinnost nás všech na ty maličkosti zapomenout a myslet na budoucnost.

Hned po vašem oznámení se objevila informace, že kandidaturu zvažuje místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová? Jak by se vám líbila žena a zrovna ona ve vedení strany?

Já jsem vždycky toužil po ženě ve vedení strany, protože jsem autorem hesla: Schopné ženy na místa neschopných mužů. Ale ani vylučovací metodou ze mě nedostanete moji osobní preferenci. Já pouze říkám, že bychom měli – a proto jsem o tomto svém kroku byl rozhodnutý už před volbami – opozičního času využít k tomu, abychom vygenerovali lídra, který i když třeba teď není připraven být lídr od zítřka, tak má ten potenciál být plnohodnotný lídr během několika měsíců. Ten čas v opozici je k tomu ideální. A to jediné, co budu všem našim delegátům doporučovat, aby ten člověk nebyl zatížen předsudky ze své minulé politické zkušenosti.

Můžete aspoň říci, jaký typ člověka by to měl být? Z výsledků voleb to vypadá, že mohou uspět jen „vůdcové“ nebo řekněme „vůdcovské typy“, ať už je to Andrej Babiš, Tomio Okamura nebo Ivan Bartoš.

Já si myslím, že musí splnit dva základní předpoklady – předpoklad kompetence a předpoklad empatie. Teď budu osobní. Já jsem možná splňoval ten předpoklad kompetence, uvědomuji si, že jsem měl svůj deficit v předpokladu empatie. A vidím kolem sebe několik mladých lidí, kteří mají mimořádný potenciál, aby jak tu kompetenci, tak tu empatii dokázali naplnit.

Chápu, že to je vaše představa ideálního lídra, ale chtějí toto voliči?

Možná jsem za staré školy. Já přesto trvám na tom, že lídr ideově zakotvené politické strany by měl splňovat tato dvě kritéria. Musí mít pochopení pro každého.

Co podle vás znamenají tyto volby pro pozici České republiky v Evropské unii? Už jste naznačil, že v zahraničních věcech bude hrát opozice velkou roli.

Ano. Ty volby řekly, že v tuto chvíli převažují protievropské nálady, což si ani nemyslím, že je vliv domácích politiků. To je jenom vliv zbabělosti domácích politiků. Jednak je tu fakt, že jsme prohráli informační válku s ruskými zpravodajskými službami, možná jsme si ani neuvědomovali, že v ní jsme. Ale ruské zpravodajské služby vedou velmi intenzivní, velmi kvalifikovanou hybridní válku ve sdělovacích prostředcích. Nejenom v našich, ale v každé evropské zemi mají za úkol zvyšovat protievropské nálady, logicky je v zájmu Ruska, aby za svými hranicemi neměla akceschopnou velmoc. Tak se o to snaží a u nás se mu to daří velmi dobře, protože kromě své nepochybné kompetence z hlediska dezinformačních války, tak mají spousta domácích pomocníků od Hradu, přes vládu, přes Poslaneckou sněmovnu, média a spolky.

Co s tím opozice může dělat? Je účinné to, co navrhuje předseda ODS Petr Fiala, aby se u zahraničních témat prosadil jednotný přístup napříč politickým spektrem?

Já samozřejmě věřím Petrovi Fialovi a jsem připraven s ním na mnoha věcech spolupracovat. Mám ho rád a vážím si ho, ale on má ve své straně tolik proruských švábů, že bude mít dost starostí sám se sebou.

Co teď budete dělat ve sněmovně?

Já jsem adresoval výzvu svým kolegům ve STAN a v KDU-ČSL, aby zvážili projekt, kterému já říkám vzájemná výpomoc. Abychom obsloužili všechny odborné problematiky, které procházejí sněmovnou, tak to ty sedmi, pěti, desetičlenné kluby nezvládnou. Nikdo nepřečte všechno, každá předloha musí mít nějakého svého zpravodaje, kvalifikovaně se to dá zvládnout v počtu od dvaceti výš. To víme všichni, kdo máme nějakou parlamentní praxi. Takže já bych si přál, kdyby tyto tři kluby našly modus vivendi, tedy způsob spolupráce, vzájemné výpomoci. Že bychom si navzájem půjčovali zpravodaje. Myslím si, že by to mohlo klidně fungovat. Opakuji, že já z vysoké politiky neodcházím a ujišťuji, že můj hlas bude slyšet stejně hlasitě a jasně, jako kdykoliv předtím. Jenom prostě nechci být překážkou tomu svému snu, kterým je integrace proevropských demokratických sil.

Čtěte také: Konec Kalouska v čele TOP 09. „Z vysoké politiky neodcházím“

Důsledky voleb ON-LINE: ODS žádá pro Fialu post šéfa sněmovny, Zeman přijal komunisty