Zeman vyvolal rozruch výroky o Krymu a rozzuřil Ukrajince. Podle Sobotky neměl mandát
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Český prezident Miloš Zeman v úterý ve svém vystoupení před Parlamentním shromážděním Rady Evropy (PSRE) označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou záležitost; zároveň se zmínil o možnosti ruské kompenzace ve prospěch Ukrajiny. Jeho výroky pobouřily politiky v Kyjevě a ukrajinská média označila Zemanova slova za "skandální". Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Zeman neměl k projevu o protiruských sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou České republiky.
Zeman ve Štrasburku řekl, že ruskou kulturu není možné oddělit od kultury evropské, a proto by se PSRE nemělo snažit dělit ani politickou strukturu Evropy sahající od Atlantiku po Ural. Jako alternativu sankcí český prezident nabídl snahu o dialog mezi občany.
Sankce Zeman označil za strategii, při níž prohrávají obě strany. Zdůraznil zároveň, že nehovoří o jejich oprávněnosti, ale o jejich funkčnosti.
Západ, především USA a EU, uvalil na Rusko sankce kvůli jeho anexi Krymu v roce 2014 a také kvůli postupu Moskvy v celé krizi na východě Ukrajiny.
Ruskou anexi Krymu označil Zeman za "fait accompli" a připomněl slova bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle něj prohlásil, že snaha vrátit Krym Ukrajině by vedla k evropské válce. Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by naopak podle Zemana mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.
"Ukrajina nebude prodávat své občany, území, svrchovanost, čest a důstojnost. To se neprodává," citovala ukrajinská tisková agentura Unian reakci místopředsedkyně ukrajinského parlamentu a šéfky ukrajinské delegace ve Štrasburku Iryny Heraščenkové. Zemanovo vystoupení označila za "vrchol cynismu".
"Pokud lze prodat Krym, tak český prezident může Putinovi prodat Prahu a Karlovy Vary. Putin dá peníze i ropu," zareagoval na facebooku poslanec Oleksij Hončarenko z vládní strany ukrajinského prezidenta Blok Petra Porošenka. Další ukrajinský poslanec Leonid Emec na facebooku označil českého prezidenta za "darebáka, ničemu a alkoholika", vybízejícího Evropu k družbě s Ruskem, aniž by se slůvkem zmínil o ruské agresi.
Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin podle listu Ukrajinska pravda poradil nechat "nepolepšitelného" Zemana být a válčit s "režiséry", kteří českého prezidenta poslali na scénu, protože dobře věděli, co bude hlásat.
Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Dmitrij Kosačov podle agentury RIA Novosti naopak uvedl, že "plně sdílí" první polovinu Zemanova výroku, tedy že připojení Krymu k Rusku je vyřízená věc. Pochybuje však o šancích Kyjeva dostat za poloostrov jakékoli odškodnění.
Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nejsou Zemanovy výroky v souladu s postojem ČR. Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že Zeman svým vystoupením Česko poškodil. Místopředseda ODS Martin Kupka mluvil o dalším prezidentově faulu. Zemanovým slovům se na sociálních sítích podivil místopředseda vládní KDU-ČSL Marian Jurečka.
Zeman ve své řeči rovněž uvedl, že cestou k míru na Blízkém východě je odzbrojení teroristických organizací a že tento mír musí být založen především na bezpečnosti Izraele.