Levice Latinské Ameriky si připomněla 50. výročí Guevarovy smrti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Levice několika latinskoamerických zemí si v neděli připomněla 50. výročí násilné smrti Ernesta Che Guevary. Na kontroverzního argentinsko-kubánského revolucionáře vzpomínali představitelé socialistických režimů Bolívie, Kuby, Venezuely a Nicaragui.
Bolivijský prezident Evo Morales se vypravil do vesnici La Higuera, kde Guevaru a jeho bojůvku v roce 1967 zlikvidovaly vládní síly. "Jsme zde, abychom upomínali na naše zásady a osvobození národů," řekl u Guevarovy bysty, ke které položil květiny. Morales je prvním prezidentem Bolívie, který pochází z domorodého indiánského etnika.
Vzpomínkové akce se odehrály i na Kubě, kde Guevara po svržení proamerické diktatury v roce 1959 zaváděl komunismus. "Ale "Che" není mrtvý, jak chtěli jeho vrazi, nýbrž žije dál skrze své dílo a národ, jenž ho obdivuje a následuje jeho příkladu," prohlásil před Guevarovým mauzoleem v Santa Claře kubánský viceprezident Miguel Diaz-Canel. O něm se mluví jako o možné nové hlavě státu.
Guevarovu památku uctil na twitteru i místopředseda venezuelské vládní socialistické strany Diosdado Cabello. Pochvalně se na jeho adresu vyjádřil i předseda prorežimní mládežnické organizace Nicaragui, napsala agentura DPA.
Argentinský lékař Ernesto "Che" Guevara patří dodnes k nejznámějším postavám marxismu nejen v Latinské Americe. Po úspěchu revoluce na Kubě se od roku 1965 pokoušel o její zopakování v Kongu a Bolívii. Jeho zabití v této zemi ve 39 letech přispělo ke zrození mýtu.
Kubánští antikomunisté zejména z exilu jej ale vždy považovali za vraha a teroristu. Guevara, jenž na Kubě nechal popravovat politické oponenty, hrál také jednu z hlavních rolí při rozmístění sovětských raket na Kubě v roce 1962, což hrozilo přerůst v jaderný konflikt.