Bělobrádek uhájil post lídra lidovců, strana půjde do opozice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek obhájil svou dosavadní pozici lídra strany. Pro jeho znovuzvolení hlasovala výrazná většina lidovců. Bělobrádek to uvedl v pátek večer po stranické celostátní konferenci. Řekl také, že za současného stavu věcí není důvod, proč by lidovci podpořili menšinovou vládu Andreje Babiše. Strana plánuje odejít do opozice.
Pro setrvání Pavla Bělobrádka v čele KDU-ČSL hlasovalo 56 členů strany, proti jich bylo 13 a 4 hlasy byly neplatné. „Já jsem podle svého slibu dal funkci k dispozici se vší pokorou a to tím, že jsem vzal neúspěch, který jsme zažili ve volbách, na sebe. Myslím si, že je to správné. Nakonec jsme dostal poměrně výraznou podporu v tajném hlasování. Nikdo mě nevyzval přímo, abych odstoupil a nikdo neřekl, že chce být novým předsedou,“ uvedl Bělobrádek.
Výsledkem konference bylo také usnesení lidovců ke vznikající vládě Andreje Babiše. Podle Bělobrádka KDU-ČSL do takové vlády nevstoupí ani ji nepodpoří. „Teď je na hnutí ANO, aby sestavilo nějakou vládu. Evidentně tady jsou další strany, které dostaly větší mandát, a tedy i větší odpovědnost pro to, aby se ta vláda sestavila.“ Bělobrádek prohlásil, že straně zbývají při hlasování o důvěře takové vládě jen dvě možnosti: zdržet se hlasování, nebo hlasovat proti.
Lidovci potvrdili svá dřívější slova o tom, že zamíří do opozice. „Jsme připraveni být konstruktivní opozicí. Myslím si, že pokud by vznikla na nějakém jiném formátu, například polopolitická nebo poloúřednická, tak je to věc k diskusi, nicméně v okamžiku, kdy bude jmenován, jak deklaroval pan prezident, Andrej Babiš, my odcházíme do opozice. Samozřejmě nejdeme do opozice s nulovou tolerancí. Budeme podporovat věci, které nám budou dávat smysl,“ dodal Bělobrádek.
Jedním z bodů programu jednání byla i analýza volebního neúspěchu lidovců. Podle jejich staronového předsedy si strana popsala některé důvody, o nichž se domnívá, že byly příčinou neúspěchu, hlubší rozbor si však vyžádá další čas.