Rusko opět zavádí lístky na jídlo. Vrací se doba bídy a nedostatku?

Rusko opět zavádí lístky na jídlo. Vrací se doba bídy a nedostatku?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zase lístky na jídlo?! Už jen při pomyšlení na toto slovo se mnohým Rusům okamžitě vybaví předlouhé fronty a prázdné regály obchodů v bývalém Sovětském svazu. Zhoršila se snad situace v dnešní Ruské federaci už tak moc, že se potravinové lístky musejí opět zavést? Žádné obavy, ujišťuje ruské ministerstvo průmyslu a obchodu. Právě naopak. Novodobý lístkový systém je prý ve skutečnosti konjunkturním programem.

Lístky na jídlo mají stále v dobré paměti hlavně starší Rusové. A vzpomínky s nimi spojené nejsou nikterak dobré. Lístkový systém se v SSSR používal u nedostatkového zboží, věci každodenní potřeby tak byly na příděl. Lístky přesně určovaly, na co a v jakém množství má občan nárok. Nejrozšířenějším byl tento systém před druhou světovou válkou, během ní a pak na konci 80. let minulého  století, kdy z regálů zmizely dokonce i rostlinný olej a kroupy.

Nyní chce vláda program lístků na jídlo obnovit, píší mezi jinými ruské deníky Pravda a Večernaja Moskva. S jejich pomocí by chudí lidé měli dostávat zboží dotované státem. Že je výraz "lístek na jídlo" historicky zatížený, úředníci ministerstva průmyslu a obchodu, přirozeně, vědí. Proto přicházejí s jiným názvem, "Programem na podporu spotřeby", třebaže si uvědomují, že mnoho lidí zůstane u používaní starého označení "lístky".  Ministerstvu jde proto hlavně o to, aby si občané tento výraz interpretovali novým způsobem.

Jde jak o moderní a cílenou pomoc pro nemajetné, tak o podporu domácích výrobců potravin, zdůraznil náměstek ministra průmyslu a obchodu Viktor Jevtuchov. Program má být zahájen roku 2018, plně rozvinout se má o rok později. Program bude financován z federálního rozpočtu. Předběžné odhady hovoří v přepočtu až o 127 miliardách korun. Pomoc by se měla týkat zhruba 20 milionů lidí, jejichž příjem je pod hranicí státem stanoveného existenčního minima.

To nyní v průměru činí 4670 korun. Státní pomoc by činila 2015 až 430 korun měsíce na hlavu za měsíc. Za to se dá aktuálně koupit až šest kilogramů drůbežího masa. To není špatné, shodují se vesměs ekonomičtí experti. Současně poukazují na to, že podobný program existuje už roky také v USA. Potřební občané tam dostávají čipové karty, které stát každý měsíc dobíjí. Na jednoho obyvatele připadá v průměru 113 dolarů měsíčně, na jednu rodinu 255 dolarů. Státní pomoc dostává kolem 50 milionů Američanů.

V Rusku to má fungovat s pomocí platebních karet "Mir". Stát na ně bude měsíčně převádět určitý počet bodů, které mají peněžní hodnotu. Čím nižší příjem domácnosti, tím vyšší podpora. S bankovní kartou bude možné platit v supermarketech, ministerstvo zdravotnictví už sestavilo i seznam dotovaného zboží. Jsou na něm kroupy, těstoviny, brambory, ovoce, zelenina, cukr, rostlinný olej, maso, ryby, mléčné výrobky, vejce. Nákupy alkoholu a tabáku jsou vyloučeny.

Až se program za dva roky plně rozběhne, měl by každý do něj investovaný rubl generovat dva ruble na dodatečném hospodářském růstu, vypočítalo ministerstvo obchodu a průmyslu. Jde současně o podpůrné opatření pro ruské zemědělce. I program zahrnuje jen ruské produkty, potraviny, které jsou vyrobené s pomocí dovážených surovin, jsou považovány za ruské. Důležité také je, že nový "Programem na podporu spotřeby"pomáhá zemědělství jen nepřímo, takže Rusko neporušuje pravidla Světové obchodní organizace (WTO), jejímž je členem.

Lístky na jídlo z časů Sovětského svazu - Foto: repro Youtube

 

,

4. června 2017