Katalánské referendum

Španělský soud odsoudil dalšího politika za katalánské referendum

Katalánské referendum
Španělský soud odsoudil dalšího politika za katalánské referendum

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Soud ve Španělsku potrestal dalšího katalánského politika zákazem politické činnosti kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2014. Bývalý člen katalánské regionální vlády Francesc Homs nesmí podle středečního výroku španělského nejvyššího soudu vykonávat po 13 měsíců politickou činnost. To znamená, že se nyní musí vzdát i poslaneckého mandátu ve španělském parlamentu, upozorňuje list El País.

Homs, který kromě zákazu činnosti dostal i pokutu 30.000 eur (asi 810.000 Kč), byl odsouzen za to, že v listopadu 2014 ignoroval zákaz španělského ústavního soudu o referendu. Katalánská vláda tehdy uspořádala nezávazné lidové hlasování, v němž se pro nezávislost vyslovilo zhruba 80 procent hlasujících. Účast ale činila jen asi 40 procent.

Za stejné neuposlechnutí výroku ústavního soudu v roce 2014 byli tento měsíc katalánským nejvyšším soudem odsouzeni k zákazu politické činnosti i bývalý katalánský premiér Artur Mas a dvě členky jeho tehdejší vlády Joana Ortegová a Irene Rigauová. Masovi soud zakázal vykonávat veřejnou funkci po dobu dvou let, Rigauové na 18 měsíců a Ortegové na 21 měsíců.

I současná katalánská vláda ale chystá referendum o nezávislosti. Katalánský parlament, v němž mají většinu separatistické strany, v listopadu 2015 schválil rezoluci, která takové referendum požaduje. V další rezoluci z loňského října katalánští poslanci odhlasovali, že by se plebiscit měl konat nejpozději letos v září. Obě tyto rezoluce posléze anuloval španělský ústavní soud.

Vláda v Madridu snahy Katalánska o samostatnost dlouhodobě odmítá s tím, že to odporuje španělské ústavě. Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení od Španělska dlouhodobě rozděleni zhruba půl napůl. Mnozí si stěžují, že jejich bohatý region, produkující zhruba pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.

Ilustrační foto - Foto: Shutterstock

 

,