Úniky informací

Pelikánovy obstrukce směrem k vyšetřování úniků ze spisů trvají. Teď jde před komisi

Úniky informací
Pelikánovy obstrukce směrem k vyšetřování úniků ze spisů trvají. Teď jde před komisi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovní komise, která vyšetřuje úniky z policejních vyšetřovacích spisů má na programu výslechy ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové nebo bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Před komisí už dopoledne vypovídal bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. K výslechu by měl příští týden dorazit i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten však jako jediný doposud nebyl ministrem spravedlnosti zbaven mlčenlivosti.

K výslechu by měl příští týden dorazit i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten však jako jediný doposud nebyl ministrem spravedlnosti zbaven mlčenlivosti.

„Udělal obstrukci a naschvál nezbavil Pavla Zemana mlčenlivosti. Bude tak jediný, kdo přijde před komisi a nebude zbaven mlčenlivosti. Naši žádost a její správnost pochopili jak premiér, tak ministr vnitra, tak policejní prezident, tak nejvyšší státní zástupce, jenom pan ministr Pelikán tuto žádost nepochopil,“ řekl pro Echo24 Martin Plíšek.

Ministr již dříve pro Echo24 řekl, že pro zbavení mlčenlivosti je třeba vážný důvod, který mu však doposud nebyl předložen. „Nadvakrát mi nedokázal (Martin Plíšek – pozn. redakce) poslat žádost, která by mi umožňovala posoudit, zda jsou naplněny zákonné důvody pro zbavení mlčenlivosti. Jestli pan poslanec považuje trvání na dodržování zákona za obstrukce, je to smutné,“ uvedl Pelikán.

Sněmovní vyšetřovací komise k úniku z policejních spisů - FOTO: Jan Zatorsky

Zda se na jeho postoji něco změnilo a do úterka ještě Pavla Zemana mlčenlivosti zbaví nebo je jeho rozhodnutí definitivní, již komentovat nechtěl. Jasno není ani v tom, jak moc bude Pelikán s členy komise spolupracovat, jelikož ten mlčenlivosti zbaven byl. „To je jeho věc a jen podotýkám, že vláda je odpovědná poslanecké sněmovně, to platí i pro něj,“ doplnil Plíšek.

Komise se Pelikána bude chtít ptát na to, jaká jako ministr spravedlnosti udělal opatření pro to, aby nedocházelo k únikům z vyšetřovacích spisů do médií a na veřejnost.

Dalšími, kdo dnes před komisi dorazí jsou šéf speciálního policejního útvaru zaměřeného na odposlechy a sledování lidí Vladimír Šibor a Bronislav Šabršul z policejního prezidia.

Výslech již absolvoval dvaapadesátiletý bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. Své vystoupení u komise novinářům komentovat nechtěl. České televizi po jednání jen krátce řekl, že splnil svou občanskou povinnost.

Pelta čelí obvinění v souvislosti s údajným zmanipulováním sportovních dotací. Měsíc strávil ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku června a je vyšetřován na svobodě. Z policejních spisů o případu unikaly informace. Dozorující státní zástupce dokonce kvůli tomu požadoval stažení jednoho z článků, protože se obával, že zveřejněné informace budou zasahovat do průběhu trestního řízení.

Výslechy budou pokračovat i příští týden

V úterý 29. srpna by pak měl před komisi předstoupit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a znovu by měl přijít i bývalý novinář Marek Přibil. Ten již před komisí jednou vypovídal. Podle Martina Plíška se však některé výpovědi dalších svědků lišily, a tak si poslanci novináře pozvali znovu. Zda byl problém přímo s jeho výpovědí zatím není zřejmé.

Byl to právě případ uniklých nahrávek, na nichž se společně o informacích z živých policejních spisů baví bývalý ministr financí Andrej Babiš a bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil, který ke vzniku komise vedl.

V minulých dnech komise již vyslechla například premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), manažera Mafry Františka Nachtigalla, novináře Českého rozhlasu Janka Kroupu či řadu vrcholných představitelů bezpečnostních složek v čele s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

Podle Plíška by měly výslechy skončit 29. srpna a komise bude poté připravovat závěrečnou zprávu, kterou bude projednávat plénum. Tu by komise měla odevzdat do 12. září. V rozhovoru pro Echo24 Plíšek řekl, že závěry ve zprávě by se mohly týkat návrhu na změnu legislativy především s ohledem na fungování státního zastupitelství a GIBS. Poslanci také možná budou zvažovat návrh ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby se úniky více zabývala Bezpečnostní informační služba (BIS).