Idyla Merkelové v Praze. ČR a Německo rozdělují jen uprchlíci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko a Německo mají nadále rozdílný názor na přerozdělování uprchlíků mezi členské země evropské unie. Pohled na řadu témat spojených s migrací je ale podobný.
Jde zejména o ochranu vnějších hranic schengenského prostoru nebo o důraz na boj proti příčinám útěku. Vyplynulo to ze čtvrtečních vyjádření českého premiéra Bohuslava Sobotky a německé kancléřky Angely Merkelové, která zavítala na krátkou návštěvu Prahy.
Oba politici se shodli na tom, že nenazrál čas pro zrušení protiruských sankcí unie, jak po tom volá prezident Miloš Zeman.
Pražská návštěva Merkelové vyvolala shromáždění jejích příznivců i odpůrců, kteří se sešli a scházejí hned na několika místech v centru metropole. Kromě slovní potyčky u Úřadu vlády zatím shromáždění neprovázely konflikty.
Merkelová po jednání se Sobotkou na Úřadu vlády uvedla, že nepokládá za problém, že členské státy EU nemají shodný názor na přerozdělování uprchlíků. "Je důležité o těchto věcech mluvit a najít řešení," řekla.
Sobotka jako příklad názorové shody jmenoval vedle posílení ochrany vnější schengenské hranice taky přijímání podobných opatření pro zamezení velkého přílivu migrantů, jako byla březnová dohoda mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků do Turecka.
Merkelová ocenila, že Praha klade důraz na humanitární a rozvojovou pomoc přímo v krizových zemích. Oba politici se shodli na potřebě zajistit bezpečnost v unii a bojovat společně proti terorismu.
Odvolání protiruských sankcí spojují Merkelová i Sobotka s pokrokem v naplňování dohod z Minsku. Unie je na Rusko uvalila kvůli jeho roli při anexi Krymu a při nepokojích na východě Ukrajiny.
"Německo a Francie se velmi snaží o naplnění dohody z Minsku. Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje. V této souvislosti je složité přijmout jakékoli rozhodnutí," řekla kancléřka.
Ke zrušení sankcí chce Merkelovou vyzvat předseda Senátu Milan Štěch, podle něhož dopadají na české zemědělce i průmysl. Setkají se na slavnostní večeři v Lichtenštejnském paláci.
Protesty a incident v koloně
Nejpočetnější protest proti Merkelové se konal na Malostranském náměstí, kam dorazily odpoledne asi dvě stovky jejích odpůrců. Vadí jim zejména její názory na migraci. Před Úřadem vlády se předtím sešly desítky kritiků kancléřky, kteří mimo jiné německy skandovali, že "Merkelová musí pryč". "Ať žije Merkelová, ať žije Evropa," oponoval jim přítomný svolavatel akcí příznivců Tomáš Peszyński. Více než stočlenná skupina příznivců i odpůrců kancléřky se odpoledne sešla na Hradčanském náměstí.
Lidé stáli v blízkosti hradního plotu, policisté se je snažili usměrňovat. Z davu se ozývaly výkřiky "bravo Angela", ale i "německá svině". K vidění byly také vztyčené prostředníčky. Příznivci a kritici kancléřky, jež zastává vstřícný postoj k uprchlíkům, se dostali i do slovních konfliktů, do fyzických nikoli.
Sobotka s Merkelovou hovořili i o železničním a dálničním spojení obou zemí a o výzkumu. Odpoledne Merkelová navštívila České vysoké učení technické. Zástupci univerzity tam podepsali dohodu o spolupráci s představiteli Německého výzkumného střediska pro umělou inteligenci (DFKI). Následovala zastávka ve Strahovském klášteře, kde si prohlédla knihovnu a podepsala do pamětní knihy.
Zeman, kancléřka, Švejk a muslimští migranti
Když prezident Miloš Zeman vítal Merkelovou na Pražském hradě, oslovil ji německy, kancléřka mu česky odpověděla. Zeman při slavnostním přivítání předal Merkelové květiny a anglicky jí řekl, ať se usmívá. Politici podle něj mají vypadat optimisticky. Prezident také kancléřce jako dar věnoval knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka.
Při jednání mezi čtyřma očima se prezident a kancléřka neshodli v názoru na migraci, hlavně z islámských zemí. Zeman především odmítl návrh na kvóty, které by zajistily rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie.
"Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly," uvedl Ovčáček.
První část schůzky na Hradě se uskutečnila jen mezi Zemanem a Merkelovou, poté se k rozhovorům připojila delegace, do které patří i vicepremiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Po setkání na Hradě uzavřel kancléřčin program v Praze slavnostní večeře v Lichtenštejnském paláci, které se zúčastnil český premiér a členové parlamentu. Kolonu kancléřky vítal pískot asi dvou stovek lidí.
Putin je v ČR oblíbenější než kancléřka
Návštěva Prahy nebude pro německou kancléřku Angelu Merkelovou žádná příjemná procházka. Předpověděl to ve čtvrtek německý deník Die Welt, podle něhož mnoho Čechů odmítá politiku Merkelové v uprchlické krizi. List uvedl svůj komentář titulkem „Dokonce i Putin je v Česku oblíbenější než Merkelová“.
„Když Angela Merkelová dříve přijížděla na pracovní návštěvy Prahy, patřila k jejím rituálům procházka v davu na Karlově mostě. Především němečtí turisté se odvraceli od stánků s obrazy a s ručně vyráběnými šperky a těšilo je, že mohou Merkelovou vidět zblízka, přátelsky ji zdravili, třásli si s ní rukou a snažili se s ní vyfotit na mobil. Ale i mnoho Čechů Merkelovou rádo přijímalo,“ napsal deník.
Po loňském vypuknutí migrační krize, kdy kancléřka zastávala vstřícný postoj k uprchlíkům, se ale postoj Čechů k ní změnil a její obliba prudce poklesla.