Odchod na finanční správu

Brutálně zaútočil na Tuhého. Exdetektiv Komárek míří k Babišovi

Odchod na finanční správu
Brutálně zaútočil na Tuhého. Exdetektiv Komárek míří k Babišovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek, který patřil s šéfem útvaru Robertem Šlachtou k hlavním kritikům reorganizace policie, nastoupí podle Práva na finanční správu spadající pod ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO).

Od března má koordinovat práci Daňové Kobry. Komárek loni spojil policejního prezidenta Tomáše Tuhého s „brutálním“ únikem informací. V rezortu financí našel nové uplatnění i bývalý šéf protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta. Po odchodu od policie se stal náměstkem generálního ředitele celníků.

Loni v červnu hrozil pád vlády, způsobený sporem o reorganizaci policie. Krizi spustily chyby tří policistů, neodpovědnost státních zástupců z Olomouce a podivné chování některých ministrů.

Parlamentní vyšetřovací komise k reorganizaci policie ukončila práci a zveřejnila závěrečnou zprávu, kterou jednohlasně schválili její členové. Prý se nepodařilo najít důkazy, že se policejní prezident Tomáš Tuhý, ministr vnitra Milan Chovanec a vůbec sociální demokraté pokusili zlikvidovat nezávislou policii, jak je v červnu obvinili politici hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. To nebyl jediný výsledek. Sedm poslanců v čele s Pavlem Blažkem (ODS) objasnilo okolnosti, jak reorganizace málem zlikvidovala vládu Bohuslava Sobotky.

Na začátku byly odposlechy

Na začátku vládní krize byli podle komise dva policisté z protimafiánského útvaru ÚOOZ Jiří Komárek a Robert Šlachta. Veřejně podpořili spekulace, podle kterých byla reorganizace namířena proti jejich útvaru i proti nim osobně. Přitom vycházeli z poznatků, které získali během vyšetřování různých případů, především z kauzy VIDKUN. „Na základě shromážděných materiálů lze konstatovat, že jimi prezentované názory nebo závěry vycházely z nepřesné interpretace rozhovorů různých osob,“ vylučuje pravdivost těchto domněnek komise a upozorňuje, že tato chybná interpretace „byla následně převzata a podporována Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci“ a že „z těchto informací vycházelo i Nejvyšší státní zastupitelství a obecně také ministr spravedlnosti“.

K příčinám krize patří také vyšetřování Martina Vaculíka z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), který podezíral prezidenta Tuhého z úniku informací v případu TESCO SW. Přitom vycházel z sms zprávy v mobilu obviněného podnikatele Davida Tesaříka. Zpráva zmiňovala možnost policejního zásahu v Tesaříkově firmě a Vaculík se domníval, že přišla od Tuhého. Přitom „chybně vyhodnotil údaje o směru komunikace“ a přehlédl, že zprávu Tesařík ve skutečnosti odeslal. „Sám to také před vyšetřovací komisí uznal,“ stojí v dokumentu vyšetřovací komise. Podle poslanců nelze prokázat, že by tak Vaculík jednal úmyslně.

Neselhal však jenom vyšetřovatel GIBS, ale také Vrchní státní zastupitelství v Olomouci jako dozorový orgán, „neboť chybu přehlédlo také“. Ke všemu „minimálně neopatrným přístupem“ způsobilo, aby se chybné usnesení se závěry Vaculíkova vyšetřování dostalo na veřejnost. Konkrétní vinu za zveřejnění nese státní zástupce Petr Šereda, který usnesení GIBS půjčil policistovi Komárkovi.

Na základě těchto chybných informací prezentovali policisté Šlachta a Komárek „veřejně i před vyšetřovací komisí nedůvěru ve vedení Policie“. Z provedených výslechů prý bylo patrné, že si na základě této nedůvěry vůči prezidentu Tuhému špatně vykládali Tuhého postup při organizačních změnách, které podřizovaly jejich útvar ÚOOZ centrálnímu řízení.

Nesprávné informace zpochybňující reorganizaci policie i její autory veřejnosti sdělovali či komentovali ještě vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan a jeho zástupce Pavel Komár. „I přes obecnost nebo neurčitost vyjadřování vedly jejich aktivity ke zvyšování věrohodnosti informací, jež se v rámci činnosti vyšetřovací komise ukázaly jako zavádějící nebo nepravdivé. Tento stav je v rozporu se zásadami trestního řízení jako je zásada zdrženlivosti, zásada neveřejnosti přípravného řízení a zásada presumpce neviny,“ soudí poslanci. Připomínají výslovně postup policisty Komárka, který prohlásil, že Tuhý způsobil „brutální únik informací“ v případu TESCO SW, anebo „medializaci“ Vaculíkova usnesení či odposlechů z případu VIDKUN. Poslanci nezmiňují, že onu medializaci měli na svědomí zvláště Lidové noviny, které vlastní šéf ANO Babiš.

„Postoje a veřejná sebeprezentace Jiřího Komárka a Roberta Šlachty, postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, úniky a mediální interpretace informací z trestních řízení nedůvěru v provedenou organizační změnu a s ní spojené negativní dopady prohloubily,“ konstatují poslanci.

Vyšetřovací komise podala dvě trestní oznámení na olomouckého státního zástupce Šeredu, který měl způsobit únik informací, a na policistu GIBS Vaculíka, který prý z nedbalosti mařil vyšetřování trestného činu.

, , ph