Kam se poděli Šlachtovi muži? Obsadili posty na financích a spravedlnosti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policisté, kteří pracovali pod Robertem Šlachtou na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a kteří kritizovali reorganizaci policie, našli uplatnění ve státní správě. Po odchodu od policie na protest vůči tomu, že se ÚOOZ sloučil s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality, většina z nich zakotvila na ministerstvech, které řídí ministři z hnutí ANO – na financích a spravedlnosti. Byl to přitom právě šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který proti reorganizaci hlasitě vystupoval.
Mediálně nejznámější osobou kauzy kolem reorganizace policie byl Robert Šlachta, tehdejší šéf ÚOOZ. Ten také jako první uvedl, že po více jak 25 letech od policie na protest proti reorganizaci odejde do civilu. Nezaměstnaný ale nezůstal dlouho. V srpnu nastoupil jako vrchní rada Celního úřadu pro Pardubický kraj, pak uspěl ve výběrovém řízení na funkci zástupce generálního ředitele pro pátrání.
Nástup Roberta Šlachty k celníkům kritizovaly opoziční strany. Upozorňovaly na to, že má Šlachta blízko k ministrovi financí Babišovi, pod jehož rezort spadají právě i celníci. Byl to právě Babiš, který byl největším kritikem změn u policie, když tvrdil, že reorganizace nebyla nepřipravená, neprobíhala veřejně, a proto mohla ovlivnit nezávislost vyšetřování. Způsobilo to roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO. Andrej Babiš dokonce v jednu chvíli prohlásil, že buď bude reorganizace odvolána, nebo ANO odejde z vlády.
Následně se ale začalo spekulovat o vztahu mezi Babišem a Šlachtou. Investigativní novináři Jaroslav Kmenta a Janek Kroupa přišli s informací, že Šlachta v minulosti udržoval určité styky s Andrejem Babišem, který mu údajně dodával tipy. Babiš vazbu na kriminalistu vyloučil.
Po Šlachtovi od policie odešli i dva jeho nejbližší spolupracovníci. Stanislav Růžička, Šlachtův první náměstek, oznámil odchod souběžně se svým šéfem, a dnes pracuje na Nejvyšším státním zastupitelství. Karel Mikuláš, někdejší druhý náměstek, našel uplatnění na ministerstvu spravedlnosti, které řídí Robert Pelikán (za ANO). Na webových stránkách ministerstva se píše, že tu Mikuláš zastává funkci bezpečnostního ředitele odboru bezpečnosti a krizového řízení.
Několik bývalých elitních detektivů pak stejně jako Šlachta odešlo k Celní správě. Web týdeníku Ekonom uvádí, že bývalý detektiv a specialista na autokriminalitu Jaroslav Pelc, který s reorganizací také nesouhlasil, měl sice nabídky ze soukromé sféry, ale nakonec kývl na to, aby se stal zástupcem ředitele odboru pátrání u celníků. U Celní správy našel uplatnění také exdetektiv Tomáš Sochr, který nyní dělá náměstka pro trestní řízení pod Šlachtou.
Mluvčí protimafiánského útvaru Pavel Hanták, který se podepsal pod výzvu k zastavení reorganizace policie, pracuje u celníků na tiskovém oddělení. Média dále přinesla informaci, že na finanční správu, která spadá pod ministerstvo financí, od března nastoupil bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Měl by zde koordinovat práci Daňové Kobry. Pro deník Echo24 ale ministerstvo tuto informaci nekomentovalo.
Na konci února byl však Komárek obviněn Generální inspekcí bezpečnostních sborů ze zneužití pravomoci jako úřední osoby. Podle inspekce bývalý policista porušil povinnosti mlčenlivosti a nestranného jednání, když veřejně a ještě ve služebním poměru prohlásil, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z „brutálního úniku informaci“. Komárkovi za to hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti.
U Celní správy jsou tedy kromě Šlachty zaměstnáni čtyři bývalí detektivové z ÚOOZ, ale podle informací serveru Aktuálně.cz by jejich řady měli brzy rozšířit další tři muži, kteří končí na nově vzniklé Národní centrále proti organizovanému zločinu. Do té se po reorganizaci sloučil sloučily Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.