Podání státní zástupce odložil, vyšetřovat se nebude

Žalobce zamítl prošetřit nečinnost finanční správy u Babišových dluhopisů

Podání státní zástupce odložil, vyšetřovat se nebude
Žalobce zamítl prošetřit nečinnost finanční správy u Babišových dluhopisů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zatímco v kauze Čapího hnízda se policie konečně rozhoupala a požádala o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání, jednokorunové dluhopisy zatím řešit nebude. Na exministra financí Babiše, šéfa finanční správy Martina Janečka a jeho zaměstnance totiž padlo anonymní trestní oznámení kvůli tomu, že nekontrolují od daně osvobozené dluhopisy koncernu Agrofert. Podle státního zástupce ale trestný čin nespáchali. Existuje přitom oprávněné podezření, že v řadě případů, včetně toho Babišova, mohlo dojít k obcházení zákona. V souvislosti s korunovými dluhopisy přitom Babiš čelí ještě jinému trestnímu oznámení.

Trestním oznámením od anonymního stěžovatele z letošního dubna na pracovníky finanční správy, kteří podle něj měli odmítat kontrolovat korunové dluhopisy společnosti Agrofert, se Městské státní zastupitelství v Praze nebude dál zabývat.

„Státní zástupce toto podání bez dalšího založil, neboť v něm neshledal podezření ze spáchání trestného činu (tj. podání nebylo postupováno policejnímu orgánu, ale státní zástupce jej vyřídili v rámci své působnosti sám),“ řekl pro deník Echo24 mluvčí státních zástupců Jan Lelek.

Trestní oznámení směřovalo na někdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO), generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka a jeho podřízené ze Specializovaného finančního úřadu, který má na starosti kontrolu velkých firem. Zaměstnanci úřadu se měli svým „nekonáním“ dopustit daňového deliktu a porušit tím paragrafy 329 a 330 trestního zákoníku, které stíhají zneužití pravomoci úřední osoby případně maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Krácení na dani a nejasnosti v příjmech

Téma korunových dluhopisů je aktuální od počátku letošního roku, kdy bylo na Babiše kvůli jejich emisi podáno jiné trestní oznámení. Existuje totiž podezření, že Babiš a tehdy ještě jeho holding Agrofert, je vydal s cílem krátit stát na dani. Na možný problém upozornil jako první server Echo24. Jak dopadlo toto trestní oznámení, zatím ale není ještě známo.

V souvislosti s jednokorunovými dluhopisy však bývalý ministr financí čelí ještě podezření, že neměl mít na jejich koupi dostatek legálních příjmů. Finanční správa má podle nového zákona možnost, aby své příjmy doložil. To se zatím podle všeho také nestalo.

Korunové dluhopisy vydalo koncem roku 2012 zhruba 500 firem v hodnotě celkem 160 miliard korun. 3 miliardy dluhopisů s nominální hodnotou jedné koruny, úrokem 6 % a platností na 10 let vydal ke konci roku 2012 také Agrofert. Jako fyzická osoba je nakoupil právě Babiš. Dnes vlastní přes 1,5 miliardy kusů těchto dluhopisů. Ročně mu tak vynáší okolo 90 milionů korun, což představuje jeho největší soukromý příjem, navíc nezdaněný.

Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. - Finanční správa