Turecká armáda chce v Sýrii ukončit vládu Asada, prohlásil Erdogan

Turecká armáda chce v Sýrii ukončit vládu Asada, prohlásil Erdogan

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Turecko spustilo vojenské operace v Sýrii za účelem ukončení vlády tamního prezidenta Bašára Asada, prohlásil jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. Zároveň s tím obvinil OSN z přílišné nečinnosti, která má na svědomí přibližně milion lidských obětí, jež zahynuly v průběhu války v Sýrii. Přepis projevu tureckého státníka přinesl server Hurriet.

„Podle mých odhadů zahynul v Sýrii téměř milion lidí. Tato úmrtí přitom narůstají a nevyhýbají se dětem, ženám ani mužům. Kde je Organizace spojených národů? Co dělá? Je v Iráku? Není,“ volal po mezinárodní zásahu Erdogan.

„Proč jsme tam vstoupili? Syrská půda nás nezajímá. Naším cílem je vrátit tuto zemi jejím skutečným vlastníkům. Jsme tu proto, abychom obnovili vládu práva. Vstoupili jsme tam, abychom ukončili vládu tyrana Asada, který terorizuje tuto zemi. Nepřišli jsme z žádného jiného důvodu,“ doplnil turecký prezident.

Taková slova ale zaskočila Rusy, kteří bojují v Sýrii po boku Asadova režimu. „To je velmi vážné prohlášení, které je v rozporu se všemi dřívějšími výroky,“ řekl podle ČTK mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Samozřejmě věříme, že naši turečtí partneři nám v co nejkratším čase osvětlí toto téma,“ dodal.

Situaci v syrském městě Aleppu projednával Erdogan ve středu podle ČTK telefonicky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Shodli se na potřebě zintenzivnění úsilí o dosažení nového příměří ve městě a o zajištění humanitární pomoci jeho obyvatelům.

Turecká armáda spustila vojenské operace v Sýrii 24. srpna. Společně s protivládními vojáky zde bojuje nejen proti vládnímu režimu Bašára Asada, ale také proti teroristům z takzvaného Islámského státu. Při svém válečném tažení však tvrdě postupuje také proti jednotkám kurdské Sjednocené demokratické strany, kterou Erdoganova vláda pokládá za teroristickou organizaci napojenou na Stranu kurdských pracujících.

Erdogan také poznamenal, že OSN v současné době není schopná garantovat vládu práva v Sýrii. V této souvislosti znovu zopakoval svou kritiku současné Rady bezpečnosti, která by se podle něj měla rozšířit o další země ze všech pěti světových kontinentů.

30. listopadu 2016