Boj o každou korunu

Ministerská hra o peníze. Opravy silnic v menších obcích – nula

Boj o každou korunu
Ministerská hra o peníze. Opravy silnic v menších obcích – nula

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ještě letos to bylo šestnáct, napřesrok to mají být jen čtyři. Řeč je o miliardách korun, které rozděluje ministerstvo pro místní rozvoj a kterému ministerstvo financí pro příští rok přisuzuje ze státního rozpočtu o 11 miliard méně než v roce 2017. To může mít zásadní dopad například na to, jak bude vypadat český venkov. V kolonce, ze které se mají platit opravy silnic v menších obcích, je totiž nula. Současný rozpočet z pera hnutí ANO tak bude znamenat pro příští vládu, ať už v ní zasedne kdokoliv, problémy.

Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) se zostra pustila do ministra financí Ivana Pilného (ANO). Kritizuje ho za sestavování státního rozpočtu pro příští rok, který podle ní postrádá priority. Rozladěná Šlechtová navíc jednání rezortu financí označila za hru. A to přitom ve vládě zastupuje stejné hnutí jako její kolega Pilný. „Každé vyjednávání je vlastně hra. Bylo by ale smutné, kdyby měla herní převaha vyhrát nad potřebami regionů a venkova,“ uvedla pro Echo24.

Podle Šlechtové je Pilný především ekonom, který možná vidí hlavně celková makroekonomická čísla, ale měl by vidět i to, komu konkrétně peníze pomáhají. Na základě návrhu rozpočtu by totiž její rezort neměl ani korunu na podporu rekonstrukce místních komunikací pro malé obce, výstavbu domů pro seniory, regeneraci sídlišť nebo provoz klíčového monitorovacího systému, na kterém je závislé vyplácení evropských dotací.

„Kritizovala jsem především nedostatek peněz, které naším prostřednictvím pomáhají vesnicím, starostům, regionům, díky kterým se staví a rekonstruuje. Za mého působení jsem třeba zprostředkovala obnovu 800 dětských hřišť na venkově, nebo 570 nových pečovatelských bytů pro seniorky a seniory, atd.,“ uvedla Šlechtová. Současně ale pro Echo24 dodala, že už má rozmyšlené, co budu dělat, aby peníze byly. „Manažer se nevzdává, i když musí zvažovat krizové varianty,“ řekla.

Karla Šlechtová - Jan Zatorsky

Na svém Facebooku pak ministryně označila státní rozpočet za utopii. „Takto se nesestavuje rozpočet, bez priorit. Bojovat budu dále,“ uvedla. Po úterním jednání s Pilným prohlásila, že trvá na tom, aby její resort dostal oproti plánovanému „nástřelu“ rozpočtu o 4,3 miliardy navíc. Ze svého původního požadavku přitom slevila zhruba o 2,3 miliardy. Vzájemná jednání tak budou pokračovat.

Nejvíce ostrouhaný rozpočet – doprava

Přesto by byl rezort Šlechtové na stávajícím návrhu rozpočtu pro příští rok bit. Ze všech rezortů by dostal v porovnání s rokem 2017 nejméně peněz. Zatímco v roce 2017 to bylo skoro 16 miliard, v roce 2018 to má být o 11,3 miliardy korun méně. Nejhůře by na tom bylo už jen ministerstvo dopravy s rozdílem 12 miliard korun – oproti 55 miliardám jen 43 miliard korun. Pilný, který z rozhodnutí vlády musí udržet schodek státního rozpočtu ve výši 50 miliard korun, na dotazy deníku Echo24 týkajících se rozpočtu nereagoval.

Je přitom důležité podotknout, že peněz pro ministerstvo pro místní rozvoj rok od roku ubývá. Celkové příjmy státního rozpočtu včetně prostředků z nadnárodních zdrojů činily pro tento rezort za rok 2016 necelých 16,7 miliardy korun. Pro rok 2017 to však bylo už jen necelých 16 miliard korun a pro příští rok to vypadá, pokud se ministryni nepodaří vyjednat víc, na 4,7 miliardy korun. Objevují se hlasy, že za tím stojí záměr ministerstvo úplně zrušit.