Babišovi novináři připravují půdu pro silného vůdce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vztahy v koalici se před volbami vyostřily, klíčovým bodem sporu je vlastnictví MF DNES, Lidových novin, Rádia Impuls a dalších médií ministrem financí Andrejem Babišem. Nedávno novináři z vydavatelství Mafra vykreslovali šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu jako posledního poctivého policajta, odvolaného politiky jen z toho důvodu, že přišel na stopu jejich korupci.
Teď následuje druhý díl. Vyvrcholí příští pátek, kdy chtějí politici ČSSD a KDU-ČSL ve spolupráci s opozicí odhlasovat zákon, který zakáže politikům vlastnit média. Sociální demokraté – zvláště Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec – si stěžují, že Babišovy noviny proti nim vedou účelové kampaně, stejné zkušenosti má podle svého místopředsedy Jana Bartoška další vládní strana KDU-ČSL.
„Jsem přesvědčen, že vedou účelové kampaně proti sociální demokracii a nevyhnulo se to ani KDU-ČSL. Týká se to například cesty Pavla Bělobrádka do Ameriky a otázek vědy a výzkumu. Tady bylo z mého pohledu naprosto účelově manipulováno,“ tvrdí Bartošek v rozhovoru pro Týdeník Echo.
Myslíte, že norma, která politikům zakáže vlastnit média, ve sněmovně projde?
Jsem o tom přesvědčen. Střet zájmů je ostatně třeba ošetřit i v mnoha dalších oblastech. Když se vám akumuluje moc politická, ekonomická a mediální, je to pro demokracii naprosto vražedný koktejl – viz příklad vyšetřovací komise pro reformu policie. Komise získává data, vyslýchá a samozřejmě pracuje v neveřejném režimu. Mezitím Lidové noviny převzaly roli samozvaného mluvčího vyšetřovací komise a po dobu čtyř měsíců, kdy budeme pracovat, vytváří světonázor. Také na základě mého návrhu bylo přijato usnesení, že mediální publicita poškozuje práci komise. Až přijdeme s nějakým závěrem, už tam bude několik měsíců práce Lidových novin, které lidem předem řeknou, jak to ve skutečnosti bylo. Proto je naprosto nepřijatelné, aby ten, kdo jde do politiky, vlastnil nebo spoluvlastnil média, protože má možnost ovlivňovat veřejné mínění ve svůj prospěch.
Novináři tradičně využívají úniky informací. Nechci úniky hájit, ale patří to k životu. Lidové noviny se nějak vymykají?
Když média, která vlastní předseda hnutí ANO, referují tendenčně – a vy jako člen komise nemůžete říci, že tohle píšou správně, a tady už je to lež, protože jste vázán mlčenlivostí –, je to špatně. Pak už si média mohou s pravdou hrát, jak se jim zlíbí.
Andrej Babiš využívá médií, aby prosadil určitou interpretaci reformy policie?
Interpretaci jakékoliv pravdy.
Co když se novela zákona o střetu zájmů někde zasekne? Můžete v koalici ustoupit nátlaku hnutí ANO, jako se to už stalo třeba v případě bionafty nebo zakázky na mýto.
Zákon leží v Poslanecké sněmovně už delší dobu. Nevylučuji, že komplikace přijdou, ale za lidovce říkám jasné stanovisko, že pro nás je vlastnictví médií politiky naprosto nepřijatelné. Také koaliční rada řekla, že zákon se projedná a bude schválen. Je to jednoznačně nástroj na ochranu demokracie.
Zákon nepůjde obejít?
Netvrdím, že se v praxi neukáže cesta, jak jej obejít. To je právě bolest české společnosti. Víme, v čem je duch zákona, co od něho očekáváme. Jako by se ale ze společnosti vytratily hodnoty, jako je například morálka, respektování pravidel, hraní fair play. Kdybychom si mysleli, že nás spasí nové zákony, je dobré vědět, že nás nespasí zákony, ale to, jakým způsobem se bude společnost chovat a k čemu ji povedeme.
Pět parlamentních stran se rozhodlo, že nebudou inzerovat v Babišových médiích a že se nebudou účastnit debat organizovaných internetovým deníkem iDnes.cz. Není to předvolební póza? Podobně jste mohli postupovat už dávno.
V tomto ohledu se chováme profesionálně. Když jsme médii ze skupiny Mafra dotázáni na odborné stanovisko, odpovídáme. Nevyhýbáme se žádné diskusi, byť sebeostřejší. Každopádně nevidíme nejmenší důvod, proč podporovat noviny, které patří místopředsedovi vlády, dokonce finančně. My budeme inzerovat a platit jeho kampaň? Nejsme padlí na hlavu.
Novináři z Mafry upozorňovali, že bojkot předvolební debaty a inzerce je jakési spiknutí a že za všechno může Miroslav Kalousek z TOP 09. On vás tedy přemluvil?
To by nebyli novináři Mafry, aby s něčím takovým nepřišli. Je to blbost.
Při novele zákona o střetu zájmů se má jednat i o tom, že firmy ve vlastnictví ministrů nesmějí žádat o veřejné zakázky. Prosadí se i tento paragraf?
To je zcela zásadní norma. Jestliže jste ministr a máte přístup k materiálům na vládě, pak víte, jaké zakázky se chystají, jaké výzvy se připravují. Máte obrovský náskok před konkurencí a můžete být první, kdo bude žádat. Není možné, aby podnikatelé-ministři měli takový předstih.
Takový paragraf musí být z principu bezzubý. Když přijde podnikatel do vlády, firmu neprodá, může ji převést na rodinu, do svěřeneckého fondu... Nevyplývá z toho, že střetu zájmů stejně nezamezíte?
Samozřejmě je možné majetek přepsat na někoho dalšího a bude také na voličích, jestli dají hlas lidem, kteří podnikají. S jasným rizikem, že budou mít výhodu v rámci přístupu k informacím.
Podle novely zákona o střetu zájmů by neměly firmy ministrů žádat ani o evropskou podporu včetně přímých, tedy nárokových plateb na zemědělství?
Jsem o tom přesvědčen.
Má vláda k dispozici přehled všech eurodotací, které dostává koncern Agrofert? Peníze z Bruselu inkasuje skoro sto firem z holdingu a z běžně dostupné evidence není zřejmé, které tam patří. Jak mám vědět, že Animo Žatec, Agro Rozsochy nebo Zemědělská společnost Podchotucí patří Babišovi?
Žádný takový přehled jsem neviděl. Co vím, nikdy nebyla požadována informace o celkové částce pro Agrofert.
Příliv peněz do Babišova holdingu už kritizoval kontrolní výbor Evropského parlamentu. I z toho důvodu, že Babiš z pozice ministra financí řídí Auditní orgán, a má tedy na starosti kontrolu eurodotací. Neuvažujete v koalici, že se Auditní orgán vyjme z pravomoci ministra financí a převede se pod Úřad vlády? Vyhnuli bychom se případnému zastavení eurodotací.
To je celé postavené na hlavu. Budeme si hrát jako kočka a myš, protože hnutí ANO má ministerstvo financí? Přesuneme Auditní orgán jinam a hnutí ANO opět nad ním získá dohled. Budeme to pak zase celé opakovat? To je úskalí toho, že jako podnikatel a člen vlády máte neskutečnou výhodu před konkurencí. Mě spíš překvapuje, že do toho mnohem razantněji nevstupuje konkurence. Agrofert je může požírat právě přes tuto výhodu. Proto může být jen otázkou času, kdy další lidé s miliardami v zádech vstoupí do politiky a řeknou, že chtějí mluvit do zákonů. Příklad je pan Valenta. Paradoxně Andrej Babiš měl od devadesátých let úzké vazby na politiky, jeho přátelství se Stanislavem Grossem a Ivanem Langerem jsou obecně známé věci. A najednou nám káže morálku a říká, že všichni ostatní kradou, a on ne? Člověk, který celou dobu politickou scénu spoluvytvářel? Teď udělal jenom jeden krok od šedé eminence a řekl si: Už se vyplatí, abych byl v politice přímo. Teď je jenom otázka, koho dalšího to napadne. To bude destrukce demokracie v této zemi.
Kontrola evropských dotací je žhavý problém už teď. Před čtyřmi lety nám Brusel zastavil dotace, protože kontrola nebyla dostatečná. Můžete vyloučit riziko, že si to nezopakujeme, když vláda nezasáhne proti tomu, že největší příjemce dotací a nejvyšší kontrolor jsou jedna osoba?
Pokud vláda zasáhne, ošetří jen tohle volební období. Ten problém chce systémovou změnu. Je pravda, že riziko nejde vyloučit.
Tématem voleb bude korupce. Hnutí ANO se při něm vymezuje proti zavedeným stranám a hodlá je využít i teď. Korupce zabrala od roku 2010 v každých volbách, bude se historie opakovat?
Od hnutí ANO mi to přijde laciné. Když se podívám do zpátky na činnost ministrů z ANO, nevidím tolik úspěchů. Ani na ministerstvu dopravy, na životním prostředí, na zpackaném zákonu o procesu RIA (tzv. hodnocení dopadu regulace, popisující vliv nového zákona na růst či pokles byrokracie – pozn. red.) u dopravních staveb, nevidím je, ani když se podívám, že i lidé z hnutí ANO měli problémy s korupcí. Proto vnímám ANO jako programově poměrně vyprázdněnou stranu. Je otázka, jak dlouho jim ještě vydrží oblíbené klišé „všetci kradnú“. Boj s korupcí je samozřejmě důležitý, je třeba využít všech nástrojů, ale řízení státu je mnohem víc.
Ale sázka vyjít přece může, ne? Také v krajích je rozšířený názor, že všichni kradou. Člověk se nemůže občanům divit, protože zažili své...
Vrátím se k médiím. Hnutí ANO minulý týden startovalo v Ostravě volební kampaň, jezdil jsem po krajích a měl puštěné rádio vlastněné Andrejem Babišem. Celý den hráli kampaň proti jihomoravskému hejtmanovi. Byli tam i čtyři respondenti, z toho tři hejtmana poplivali, jeden byl neutrální, lehce chválící. Jsem přesvědčen, že za kampaní stojí několik měsíců přípravy, koordinace, mediální podpory. Vy si prostě rozjedete kampaň na podporu toho, co říkáte. Celý den v rádiu dehonestujete toho, kdo se vám hodí.
Lidé jsou oklamáni, i když nedůvěra k politikům stojí na určitých zkušenostech?
Jsou manipulováni. Média jednají podle pravidla: Podívejte, my budeme tak dlouho do těch standardních stran kopat a neustále ukazovat, jak jsou politici špatní, až si řeknete, že standardní politika je špatná, my potřebujeme silného vůdce. Podle mého soudu to k tomu směřuje. Trochu mi to připadá, že se nám zastesklo po vládě jedné strany. Budeme na ni nadávat, ale bude levné pivo i vepřové, tak ať si vládnou, my máme o své postaráno. Přesto vláda funguje, je za ní spousta úspěchů, a místo toho, aby se řeklo, podívejte se, tohle se povedlo, podívejte se, kam jsme se za tu dobu posunuli, jdeme cestou, že neustále urážíme a ve veřejném prostoru prací politiků pohrdáme.
Nenahráli sociální demokraté Babišovi na smeč při jeho protikorupční kampani, když nechali ministra vnitra Chovance reformovat policii? Nebyla to před volbami chyba?
Použít v kampani můžete všechno. Pro mě je obtížné se k tomu vyjadřovat, protože jsem člen vyšetřovací komise. Role komise je prozkoumat, jestli byla reforma správně připravená, a současně nezapomínat, že je plně v kompetenci policejního prezidenta a přeneseně ministra vnitra. To znamená také prověřit všechny varianty včetně toho, jestli reforma neměla zabránit vyšetřování některých kauz. Pro lidovce je klíčové, aby nedošlo k rozprášení vyšetřovacích týmů. Pokud máme správné informace, to se neděje.
Není na čase omezit odposlechy? Právě při sporu o reformu policie se ukázalo, že se odposlechy publikují a využívají k mocenskému souboji policejních špiček. Odnesl i to šéf bezpečnostního výboru sněmovny Roman Váňa, který v hospodě pozdravil dvě osoby, na které byly nasazeny prostorové odposlechy, a už Lidové noviny psaly, že se zapletl do případu Vidkun.
Můžu mluvit jen sám za sebe. Vyplývá z různých zpráv, že odposlechů je nadužíváno. Současně bych ocenil, abychom v některých kauzách měli mnohem víc důkazů než pouze prosté odposlechy. Vyšetřování můžete vést tak, že máte důkazy a na nich postupně stavíte příběh, než získáte klíčový důkaz. Anebo máte v hlavě teorii a dosazujete věty z odposlechů, které se vám do příběhu hodí. Tam vidím velké riziko.
Bylo by rozumné omezit odposlechy na stav před rokem 2011, kdy se směly používat jen u opravdu vážných zločinů?
Bylo by lépe, kdyby odposlechů bylo méně. Na druhou stranu může být mé vyjádření hodnoceno i tak, že ubírám policii nástroje.
Před volbami je vyhrocená atmosféra i mezi koaličními stranami. Proč nevypovíte Babišovi koaliční smlouvu, když proti němu máte tolik výhrad?
Primárně by měl koalici opustit ten, kdo porušuje koaliční smlouvu, a to nejsou lidovci. Vláda funguje a také v resortech, které spravují lidovci, jsme schopni prokázat, že se podařilo mnoho věcí. Voličům jsme zavázáni koaliční smlouvou a z té budeme skládat účty.
Mohou krajské volby kromě soubojů celostátních stran posunout kupředu nějaká věcná témata? Lidé podle průzkumů považují za nejdůležitější dopravu.
Lidi opravdu nejvíc zajímá, jak se dostanou do práce, zajímá je bezpečnost, školství. Volby mohou tyto věci řešit.
Může se stát něco s dopravou? Nějaké silnice II. a III. třídy se opravily, ale jinak se v posledních deseti letech nic nezlepšilo.
Je tam velký prostor něco měnit a vždy je to odpovědnost krajských vlád. Proto jsem zvědav, jak budou skládat účty současné oranžovo-rudé koalice. A není to jen otázka kvality silnic, ale také integrované dopravy. To znamená nastavit spoje tak, aby je lidé využívali víc než osobní auta.
Mohou výsledky voleb změnit život člověka v obci v zázemí velkého města. Nebo v odlehlé vesnici na Vysočině?
Jedna věc jsou volby, druhá akceschopnost krajské vlády, která se pak složí. Tato vláda má skutečně v rukou zdravotnictví, dopravu i sociální péči a v zásadě jde o to, jestli kraj při jejich správě respektuje dlouhodobé strategické plány. Dostupné bydlení, starost o sociálně slabé, podpora technického vzdělání, řemesel, jednání s klíčovými zaměstnavateli o jejich poptávce po profesích. To všechno máte na kraji ve své moci. Můžete to ovlivnit tím, jak skládáte rozpočet, jaké si dáváte úkoly. Kraj je mocný partner.
Jak poznám, že se mě sliby ze stranických programů týkají?
Třeba cítíte, že v některé oblasti kraj nefunguje, jak byste chtěl. Najdete to v programu nějaké politické strany, zvolíte ji a za čtyři roky to můžete zhodnotit, jestli dodržela slovo. Jinou kontrolu nemáte.