Znepokojená Varšava. Rasistické útoky na Poláky v Británii

Znepokojená Varšava. Rasistické útoky na Poláky v Británii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po hlasování o brexitu, vystoupení země z EU, se ve Velké Británii množí případy nepřátelského chování vůči polským přistěhovalcům. Je tomu jen několik dnů, co ve městě Harlow na sever od Londýna zemřel na následky zranění čtyřicetiletý Polák, kterého předtím přepadla a zmlátila skupina mladých lidí. Polský ministr zahraničí apeloval na vládu v Londýně, aby jeho krajany lépe chránila, napsala rozhlasová stanice Deutschlandfunk (DLF).

„Jeszcze Polska nie zginęła… (Polsko ještě nezahynulo),“ zpívali lidé, kteří se první zářijový víkend shromáždili v Harlow na místě, kde napadený Arkadiusz Jozwik utrpěl svá smrtelná zranění. Polská státní hymna má bojovného ducha, který odráží odpor Poláků proti cizí nadvládě. Také polská vláda se snaží své krajany na britských ostrovech podpořit. „Spoléháme na to, že se vláda Velké Británie a její bezpečnostní orgány ujmou všech těch, kdo tam žijí, a že podobným případům nepřátelství vůči cizincům v budoucnu zabrání,“ prohlásil šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski.

V případě Jozwika nyní souběžně s britskými úřady vyšetřuje také polská prokuratura. Kabinet ve Varšavě navíc několika návštěvami svých ministrů v Londýně zdůrazňuje, jak vážně celou věc bere. Od referenda o vystoupení Británie z EU se antipolské projevy na ostrovech množí. Už před samotným hlasováním o brexitu se ze strany některých polských politiků ozývala varování.

Třeba Pawel Rabiej z liberální strany Nowoczesna uvedl: „Má se za to, že brexit je čistě britská záležitost, ale je to i polská záležitost. Bohužel, kampani spojené s brexitem dominují antipřistěhovalecké nálady. Obětmi těchto nálad jsou Poláci žijící v Británii. Postoj vůči Polákům nebo Východoevropanům není momentálně zvlášť dobrý. To, přirozeně, zesiluje obavy tam žijících Poláků ohledně jejich budoucnosti.“

demonstrace Poláků v Harlow po ubití krajana - repro Facebook

Během krátké doby po hlasování o brexitu se vynořily letáky s rasistickými a protipolskými nadávkami, k tomu se objevily čmáranice na polských objektech a slovní útoky na ulicích. Těmto případům se v Británii říká „hate crimes“. Policie zaznamenala jejich drastický nárůst. U Poláků je situace tím horší, že už předtím se v Británii cítili delší čas diskriminovaní. Jan Zylinski, britský obchodník s polskými kořeny, tak v píárovém gagu vyzval Nigela Farageho, tehdejšího šéfa Ukip, k souboji na šavle. Farage Poláky opakovaně urážel. 

Zylinski ve svém prohlášení podtrhl, že Poláci jsou vděční, že můžou být v Británii, že ji milují a že si přejí, aby totéž k Polákům cítili i Britové. A připomněl, že Poláci a Britové jsou už dlouho úzce spojeni. Vždyť polští vojáci bojovali za 2. světové války na straně Britů – a jejich pomoc byla rozhodující. „Stejně tak jako polští piloti v řadách Royal  Airforce zachránili roku 1940 tuto zemi, tak totéž dnes dělají polské dívky u Starbucku nebo polští chlapci na stavbách. Zachraňují zemi svou upřímností, svou tvrdou prací a obdivuhodným zvykem objevit se na pracovišti už půl hodiny před začátkem směny.“

Hodně expertů varuje před negativními důsledky pro britskou ekonomiku, pokud by se například po brexitu drasticky omezily pracovní možnosti Poláků v Británii. Jde o varování s omezenou účinností. Nejnovější projevy nepřátelského chování vůči cizincům jasně ukazují, že část britské společnosti už není přístupná argumentům.

,

8. září 2016