PODZIMNÍ VOLBY

Levicoví aktivisté chtějí cyklopruhy převychovat občany, říká šéf Svobodných

PODZIMNÍ VOLBY
Levicoví aktivisté chtějí cyklopruhy převychovat občany, říká šéf Svobodných

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Volby do obecních zastupitelstev se blíží. Letos v září se budou konat i volby do třetiny Senátu. Účastnit se jich v některých obvodech budou i Svobodní, kteří nyní mají v horní komoře i jednoho svého zástupce. Do sněmovny se jim vloni s výsledkem 2,76 %, kterého dosáhli spolu se Soukromníky a Trikolorou, proniknout nepodařilo. Předseda Libor Vondráček, jenž je v 27ti letech nejspíš historicky nejmladším předsedou parlamentní strany, ale křeslo obhájil. Svou pozornost teď soustředí i na volby do velkého pražského zastupitelstva, sám však kandiduje v Jindřichově Hradci. „Praha neví, kolik je tady cyklistů, ale buduje strašně moc cyklopruhů. Všichni ti levicoví aktivisté, kteří dneska vládnou Praze, se tímto způsobem snaží převychovávat občany,“ říká v rozhovoru pro deník Echo24.

S jakými tématy jdete do podzimních komunálních voleb?

V komunálních volbách nejde řešit věci, které jsme komunikovali před parlamentními volbami, ale i tak mohou starostové nějakým způsobem pomoci svým občanům k větší míře svobody a stability prostředí v jejich obci. Viděli jsme například, jak v Semilech vyhodili pana ředitele Semeckého za to, že ve své škole nevyžadoval to, co následně soudy označily za protizákonné, tak tam komunální zastupitelé, nebo radní zafungovali špatně, a pana ředitele odvolali.

To hovoříte o řediteli Waldorfské základní a střední školy, který před rokem kritizoval roušky ve výuce a umožnil do školy chodit i žákům, kteří neabsolvovali povinné testování na covid-19.

Ano a my bychom stáli o to, aby v radách těch měst seděli lidé, kteří se dokáží vzepřít nějakým plošným vládním nesmyslům, které jsou prokazatelně protizákonné. Během posledního volebního období jsme se přesvědčili, že ti starostové a ty rady mají možnost se těmto nesmyslům vzepřít. Chceme, aby obce byly takovým ostrůvkem svobody a stability v moři sociálních inženýrů. To je ústřední heslo, které komunikujeme, ale respektujeme, že každá obec má svoje problémy. V první řadě jsou tu ti komunální zastupitelé od toho, aby znali prostředí v obci, takže našim kandidátům nijak nesvazujeme ruce s tématy. Máme šest základních komunálních zásad, ale myslíme si, že právě to heslo „ostrůvek svobody a stability v moři sociálních inženýrů“je něco, co může tu naši snahu spojovat, protože šestou komunální zásadou je, že obce nemají převychovávat své občany.

A témata pro letošní volby do Senátu?

Témata pro senátní volby si zase každý z těch kandidátů nese spíš sám. Například v Praze 11 máme kandidáta David Bohbota, který je bezpečnostním expertem, a on se na to dívá velice odborně z hlediska bezpečnosti. Témata, která se dnes odehrávají, jsou aktuální pro jeho zaměření. Je to člověk, který zřídil i nějakou alternativu k mateřským školám ve svém objektu. Lidé, kteří tam bydlí, vědí, že je tam se školkami problém.

Vedle něho budeme mít pravděpodobně ještě tři další kandidáty, kteří si svou kampaň odstartují sami a budou komunikovat převážně témata, která jsou klíčová pro daný senátní obvod a budou v souladu s našim programem. Třeba náš kandidát v Kutné Hoře se zabývá záležitostí vysokorychlostní trati, která má vést tímto obvodem a která je velice nerozumně naplánovaná. On jako jaderný fyzik a inženýr umí ty věci vysvětlit a chápe, co jsou splnitelné představy a co ne.

Zajímalo by mě, co byste rádi změnili v Praze? Jakými město trpí podle vás problémy?

Naši dva zastupitelé, kteří tam čtyři roky byli, zjistili, že hodně politiků před volbami sice věnuje pozornost dopravě a tomu, že je to něco, co trápí mnoho Pražanů, ale potom se dějí jen malé pozitivní krůčky, ale spíš se dělají negativní kroky. Praha neví, kolik je tady cyklistů, ale buduje strašně moc cyklopruhů. Všichni ti levicoví aktivisté, kteří dneska vládnou Praze, se tímto způsobem snaží převychovávat občany. Takže doprava je pro nás silné téma.

Vedle toho je to i otázka přístupu města k občanovi – aby tu nevznikaly další zákazy jako zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti, zákaz chození v převlecích po náměstí… To je něco, v čem si libovala současná pirátská radnice a co Svobodní nikdy podporovat nebudou. A díky tomu, že do těch voleb půjdeme bez toho, abychom měli po svém boku velkého parťáka z ODS, se kterým jsme převážně v tom předchozím volebním období spolupracovali, ale on se radši rozhodl vydat se na cestu do středu spektra, když k sobě připojil ty dvě levicové strany TOP 09 a KDU-ČSL, tak máme možnost ty věci dělat víc důvěryhodně a zásadově, aby lidé přesně věděli, co od nás mohou čekat.

Jedním z předvolebních témat v Praze se možná nechtěně stala i dostupnost veřejných záchodků. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který by se rád stal primátorem, přišel s nápadem, že by veřejné toalety mohly zajišťovat restaurace, které by pouštěly kolemjdoucí zdarma na toaletu. Co na to říkáte?

Ten nápad je pouze symptomem dlouhodobého přístupu politiků k podnikatelům a k soukromému majetku. Ve chvíli, kdy se tu debatuje o tom, jak se mají kontrolovat byty kvůli spotřebě energie, jak se má určovat vzhled fasády soukromého domu, tak vlastně to, že někdo chce, aby soukromý provozovatel restaurace povinně musel poskytovat svůj soukromý objekt k využívání, je podle mě jen symptom toho, jak politici přistupují s úctou k těm lidem, kteří tu vytvářejí hodnoty a jak jim chtějí diktovat, co mají dělat se svým majetkem.

Mělo to být dobrovolně s tím, že restauratéři dostanou slevu na zábor předzahrádky.

Dobrovolně za odměnu, což už není dobrovolně. To je jako to očkování, když bylo dobrovolné a za odměnu jste mohli cestovat, sportovat a využít bazén. My jsme se proti tomu museli ohradit, protože zvlášť hospodští už těch ran snesli hodně. Prvně jim říkali, že musí oddělit prostory na kuřácké a nekuřácké – a oni do toho investovali statisíce nebo desetitisíce, pak jim řekli, že tam nesmí pustit žádného kuřáka, teď jim zase dělají problémy, když ti kuřáci chodí ven a hlučí… Ale kde teda mají kouřit, když to mají zakázané v tom podniku? Kdyby to bylo na těch hospodských, tak by si s tím poradili daleko lépe, než když jim někdo neustále říká, co mají a nemají dělat. Je to příklad toho, jak se politici nemají chovat k podnikatelům. Proto jsme na to chtěli poukázat a vyrobili jsme tu ceduli před bytem pana Čižinského. On řekl, že rád lidem pomáhá. Takže kdo by si potřeboval odskočit v Praze 7, tak můžete určitě jít k panu Čižinskému, sám se k tomu vyjádřil a rád vás tam pustí.

A nebylo podle vás přehnané, že jste označili bydliště pana starosty jako veřejné toalety a pověsili fotografie na internet? Řada lidí to kritizovala s tím, že zveřejňovat adresy politiků je chyba.

To už jsou dávno zveřejněné adresy. My jsme pouze upozornili na to, že ta adresa je už dávno viditelná. A ve chvíli, kdy to panu Čižinskému nevadilo a sám řekl, že lidem pomůže, když si potřebují odskočit, tak si myslím, že v tom není absolutně žádný problém.

Vadilo by vám, kdy udělal někdo něco podobného u vás doma?

Mojí adresu si každý najde. A pokud by si někdo chtěl odskočit, tak mu asi taky pomohu, ale na rozdíl od pana Čižinského se nebudu snažit to dobrovolně – povinně přikazovat ostatním.

Je nějaká strana, se kterou by Svobodní na úrovni obecní úrovni nespolupracovali?

Vadím nám centralizace rozhodování o našich osudech v Bruselu a stejně tak si myslíme, že centrální rozhodování o osudech našich komunálních kandidátek by bylo škodlivé. Řekli jsme, že naši členové po celé ČR jsou dospěli, rozumní a svéprávní lidé. Máme důvěru v to, že si tu strategii zvolí správě. Víceméně nemáme potřebu našim lidem zakazovat spolupracovat s KSČM, protože předpokládáme, že by to nikoho ani nenapadlo. Ale obecně ta strategie bude vždycky šitá na míru konkrétnímu místu, protože komunální volby jsou hodně o důvěryhodnosti lidí, kteří tam fungují, a o jejich osobní pověsti.

Jakub Fujáček

29. května 2022