Slovenská ústavní novela

Únos prezidentova syna: Slováci odsunuli zrušení amnestie

Slovenská ústavní novela
Únos prezidentova syna: Slováci odsunuli zrušení amnestie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Slovenská sněmovna schválila v prvním čtením ústavní novelu, kterou chce vláda premiéra Roberta Fica otevřít cestu kromě jiného k následnému zrušení amnestií, jež brání potrestání pachatelů zavlečení syna bývalého prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do Rakouska. Druhé čtení mají poslanci naplánované na čtvrtek. Zároveň také zesilují hlasy, že smrt exposlance Františka Gauliedera nebyla náhoda. Ten zemřel v sobotu a byl velkým Mečiarovým kritikem.

Pro hlasovalo 112 z celkem 146 přítomných poslanců, tedy i část opozice. Až v druhém čtení může opozice novelu připomínkovat. Hned ráno se má sejít koaliční rada a po poledni se na poslaneckém grémiu sejde koalice s opozicí aby si navzájem vyjasnili podmínky podpory.

Opozice už dříve deklarovala, že chce upravit znění zákona, které by deklarovalo, že únos Michala Kováče mladšího není promlčen. Dále chtějí, aby Národní radu před ústavním soudem zastupoval i právník zvolený opozicí.

Třetí podmínkou je, aby se Ústavní soud amnestiemi nezaobíral automaticky, ale jen pokud dostane určitý podnět. Čtvrtým požadavkem je, aby se zrušila i milost vůči podezřelým v kauze Technopol a pátým požadavkem, aby účastníkem konání před Ústavním soudem byl jak prezident tak i vláda.

Podle serveru Denník N jsou chce první dva požadavky koalice splnit. Další podmínky budou projednávány na zítřejších schůzích. Na zrušení amnestie je potřeba 90 hlasů, koalice se tak bude muset spolehnout na podporu části opozice.

Smrt exposlance Gauliedera

Rodina slovenského exposlance Františka Gauliedera, kterého v sobotu přejel vlak, je přesvědčená, že muž nespáchal sebevraždu. V podobném smyslu se vyjádřil i bezpečnostní expert Milan Žitný, který se zesnulým poslancem znal. „Fero byl zavražděn a ani omylem nešlo o sebevraždu,“ napsal Žitný na sociální síti Facebook.

Slovenská policie se ale k dalším informacím odmítla vyjádřit. „Vzhledem k vyšetřování se k případu nebudeme dál vyjadřovat,“ řekla nitranská policejní mluvčí Božena Buchterová, podle serveru novinky.cz. Gaulieder zemřel v noci na sobotu. Strojvedoucí vlaku, který ho srazil, uvedl, že se před ním objevila postava a on neměl šanci srážce zabránit.

Únos Kováčova syna

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač kvůli údajné zpronevěře v bratislavské firmě Technopol, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Německý soud stíhání Kováče mladšího v roce 2000 zastavil.

Spolu se zrušením Mečiarových amnestií by měla být podle koalice zrušena i milost, kterou v aféře Technopol exprezident Kováč udělil svému synovi. Opozice požaduje, aby byly zrušeny i další Kováčovy milosti ve zmiňované kauze. Jedna z nich se týká kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera, který se stal v minulosti známý kromě jiného kvůli neúspěšnému pokusu o převzetí soukromé televize Markíza pomocí pracovníků bezpečnostní služby.

Slovenský parlament v minulosti odmítl několik návrhů na zrušení Mečiarových amnestií prostřednictvím ústavního zákona. Premiér Fico dříve opakovaně označil Mečiarovy amnestie sice za nemorální, ale zároveň za nezrušitelné. Po dohodě koalice na postupu ohledně anulování amnestií Fico řekl, že takový krok není možný bez zapojení ústavního soudu do celého procesu.

Slovenský premiér Robert Fico - Foto: Shutterstock

 

,