Pervyj kanal: Ruské pohádkové postavy jako rádci migrantů vzbudily rozruch

Pervyj kanal: Ruské pohádkové postavy jako rádci migrantů vzbudily rozruch

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Moskevská radnice vytiskla informační brožuru pro gastarbajtry. Její autoři chtějí díky ní zlepšit vztahy mezi domácími a přistěhovalci, které nejsou vždy nejlepší. Mnozí ale kritizují informační sešit, ve kterém vystupují pohádkové postavy, jako rasistický, zavádějící a nepřiměřeně drahý. Experti se ale brání, podle nich je to lepší než dosavadní nic, konstatuje mezi jinými reportáž prvního kanálu ruské televize (Pervyj kanal). 

Kdo nyní dorazí do Moskvy, aby tam pracoval a začal nový život, může se ve stostránkové brožuře dočíst, na co si má dávat pozor.  Protože v ruské metropoli "existují zákony a pravidla, jež je nutné dodržovat", říká mladá žena s dlouhým copem v tradičním ruském odění. Je to moudrá Vasilisa, tradiční postava z ruských pohádek, jejíž čerstvou rolí je pomáhat nově příchozím do Moskvy. Společně s dalšími postavami z pohádek a ság Vasilisa podává pomocnou ruku v brožuře nazvané "Pravidla chování pro přistěhovalce ve městě Moskva". Její vznik iniciovala radnice a stála 7,3 milionu rublů, v přepočtu zhruba 3,1 milionu korun.

Informační sešit má podobu komiksu. Postavy v něm vystupují velmi přátelsky a pohostinně. Provázejí nově příchozí po městě, vysvětlují jím záludnosti registrace, testují jejich znalosti ruštiny a upozorňují na různá tabu. Třeba že nemůžou mluvit moc nahlas, nebo že je neslušné zírat na ženy a obtěžovat je. Jeden z reků s nápisem "ministerstvo vnitra" na hrudi objasňuje, že nejde o žádné obvinění ani urážku, když vás policista požádá o předložení osobních dokladů ke kontrole.

Komiks varuje i před hrozícími nebezpečími. To se náhle objeví záludný Kostěj, který nic netušícího migranta ponouká k černé práci. Aby migranti tomuto špatňákovi nesedli na lep, brožura radí, že lze pracovat jen tam, kde existuje povolení k práci. Na internetu je nicméně brožura tvrdě kritizována. Nejtěžší výtkou je, že Moskva je prezentována jako město etnických Rusů, které navštěvují neruští přistěhovalci. Pro některé je to projev rasismu. Chce tím snad radnice posilovat nacionalismus? Vždyť mezi přistěhovalci je plno etnických Rusů z bývalých sovětských republik.

Brožura nazvaná "Pravidla chování pro přistěhovalce ve městě Moskva" - Foto: moskevská radnice

Kritika přichází také od sociologů. Podle některých to celé prý zavání prezentací odporu ruských hrdinů proti hordám cizáků. Navíc jsou prý v komiksu věci, které jsou vzdáleny od reality. Třeba tvrzení, že na moskevských ulicích se nesmí jíst. To je novinka, upozorňují někteří Moskvané, jejichž rodiny žijí ve městě už několik generací. Dalším důvodem kritiky jsou už zmíněné náklady. Více než sedm milionů rublů připadá mnohým zkrátka příliš.

Experti v oblasti migrace ale argumentují, že je lepší alespoň nějaká brožura než žádná. Třeba Vjačeslav Postavin, vedoucí nadace "Migrace 21. století", upozorňuje, že dříve moskevská městská správa nepodnikala vůbec nic, aby migrantům ukázala, jak se mají chovat. "Proto je každá byť nedokonalá brožura krokem vpřed," říká. A pokračuje, že migranti často přicházejí do úplně jiné společnosti, s jinou kulturou a hodnotami. Ve svém chování se přitom orientují podle svých krajanů ve spíše uzavřené diaspoře, v níž v Moskvě žijí. A v ní se lidé chovají tak jako ve svých bývalých domovech. Brožura se jim snaží pomoci lépe se integrovat v novém prostředí a přizpůsobit se mu.

Podle Postavina chtěli autoři komiksu vyjít vstříc nejen migrantům, ale i jeho zadavatelům a dále většinovému názoru ruské společnosti. A ten se vyznačuje tím, že společnost se k migrantům staví mírně svrchu. To se podle něj odráží i v brožuře. Za tím prý ale není žádný zlý úmysl. Celkově ale převládají klady komiksu, míní Postavin.

,

23. ledna 2017