Zpronevěra peněz ČD

Osm let vězení za zpronevěru peněz Českých drah

Zpronevěra peněz ČD
Osm let vězení za zpronevěru peněz Českých drah

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Za zpronevěru zhruba 59 milionů korun státního podniku České dráhy (ČD) má jít bývalý předseda představenstva zkrachovalé dražební společnosti Clanroy Milan Kremel na osm let do vězení. Rozhodl o tom v pátek pražský městský soud, který mu o dva roky zvýšil trest. Ve velmi podobné kauze týkající se zpronevěry zhruba 55 milionů korun státního podniku Lesy ČR byl Kremel nedávno pravomocně odsouzen k šesti rokům vězení. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Podle obžaloby Kremel od května do listopadu 2013 jako předseda představenstva dražební firmy nepřevedl ve 49 případech peníze z dražeb na účty ČD a místo toho z nich financoval chod společnosti. Dráhy tak nedostaly například 6,2 milionu korun za nemovitosti na pražských Vinohradech nebo 6,7 milionu za nemovitosti v Pardubicích. Celkem podle spisu Kremel nevyplatil zhruba 59 milionů korun.

Druhým obžalovaným je Miroslav Posekaný, který Kremela ve funkci nahradil. Obžaloba ho vinila z toho, že od listopadu do prosince stejného roku nepřevedl peníze ČD v devíti případech. Způsobil tak podle spisu škodu zhruba osm milionů korun. Posekaného soud nepravomocně poslal na 5,5 roku do vězení. Kremel i Posekaný by také měli zaplatit způsobenou škodu.

Kremel vinu nepopíral. Hájil se tím, že s funkcí šéfa představenstva neměl zkušenosti a připustil, že dnes by postupoval jinak. Jeho advokátka Petra Lamková zdůraznila, že peníze šly na chod společnosti, kterou chtěl zachránit a splatit dluhy po předchůdcích. Podle Lamkové škodu nezpůsobil úmyslně.

„O vině nemáme žádné pochybnosti,“ uvedla v pátek předsedkyně trestního senátu Silvie Slepičková, podle které soud učinil stejné závěry v případu ČD jako kauze Lesů ČR. Soudkyně uvedla, že část zpronevěřených peněz šla na chod společnosti, objevily se však i podezřelé transakce až v milionech korun, které do firmy nešly. Zmínila také, že oba obžalovaní nejsou ústředními postavami kauzy, ale posloužili jako tzv. bílí koně, které ovládal někdo z pozadí. Podle soudu ale jednali úmyslně. „Nepochybně dostávali odměnu,“ dodala.

Firma Clanroy je ovládána společností se sídlem na Seychelských ostrovech a v minulosti prodávala nepotřebný majetek státních firem. Než se na konci roku 2013 dostala do insolvence, patřila k předním dražebním firmám v Česku.

Soudy začaly kauzu rozplétat v listopadu 2014. Kremel se nějakou dobu skrýval v zahraničí, například v Belize. Loni byl zatčen v Německu, které jej vydalo do Česka. Od té doby je ve vězení.

Za zpronevěru zhruba 59 milionů korun státního podniku České dráhy (ČD) má jít bývalý předseda představenstva zkrachovalé dražební společnosti Clanroy Milan Kremel na osm let do vězení - Ilustrační foto: Shutterstock

 

,

17. března 2017