Komentář Daniela Kaisera

Milostpane, tak nám zakázali homosexuály

Komentář Daniela Kaisera
Milostpane, tak nám zakázali homosexuály

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V českém zpravodajství (i na Echu, původcem zprávy a jejího vyznění byl ovšem Český rozhlas) jsem se včera dozvěděl šokující věc: z polské veřejnoprávní televize stahují homosexuály. Prohlásil to ředitel TVP Jacek Kurski. A člověk si hned vzpomene na slova lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna z minulého týdne, že dnes už by Polsko – na rozdíl od roku 2004 – nebylo přijato do EU.

Vládní stranu PiS vede, jak známo, ideolog Jarosław Kaczyński, který podle Lucemburčana „chce vytvořit pravicový konzervativní společenský řád založený na národnosti“. Kurski je samozřejmě Kaczyńského člověk a tohle opravdu zavání diskriminací na základě sexuální orientace.

Skutečnost tak šokantní není, byť je to pořád – aspoň na evropské poměry – celkem jízda. Ředitel Kurski na otázku jednoho novináře, jestli se v chystané TV reality show „Pierwsza Randka“ (První rande), což je polská varianta britské „First Dates“, objeví i stejnopohlavní páry, odpověděl, že nikoliv. „Jsme veřejnoprávní televize a musíme dodržovat určité zásady, pevně stanovené jak v ústavě, tak v našem právu.“ Tazatel („Jsem gay“) se podivil, jestli mu snad polská ústava zakazuje randit. Kurski odpověděl, že polská ústava definuje rodinu jako svazek ženy a muže, že rande slouží v posledku ke vzniku rodiny a že podle polského práva a tradice rodina prostě je dvoupohlavní pár. Tady už se poněkud opakoval a hlavně – škoda byla napáchána.

Druhou odpovědí totiž Kurski samozřejmě vypadá jako podivín, vyslanec dávných časů, kdy rande bylo už závazné, kdy se v některých katolických zemích mládenci a dívky mohli seznamovat na dálku v neděli na promenádě, a ještě než si spolu poprvé promluvili, jednali už o sňatku seriózně jejich rodiče (hezky o tom na příkladu frankistického Španělska píše i po letech udivený Angličan Frederick Forsyth).

Kurského zamotaný argument v druhé odpovědi by nám neměl zakrýt podstatu. Samozřejmě že Polská televize má právo vyjadřovat jakési společenské hodnoty, které v posledku nastavuje parlament. Poláci jsou celkově konzervativnější než my a než téměř celá ostatní Evropa, generace dnešních dvacátníků v Polsku se vůči svým rodičům, ± čtyřicátníkům, vymezuje společensky doprava. Ti dnes odhození čtyřicátníci se asi nejvíc blížili k ideálu, jaký by si pro Poláky představoval lucemburský socialista Asselborn, ale třeba v polské historii zůstanou výjimkou. Mají ostatně k dispozici všechny ostatní polské (privátní) televize.

aféra, která vznikla nikoliv jako nekontrolovatelný výlev reakcionářovy agrese, ale cílenými dotazy jednoho zjevně vysoce uvědomělého homosexuála - Ilustrační foto, Shutterstock

Pokrokářská publicistika zkouší Kurského usvědčit jakoby smrtícím argumentem, že britská nebo australská edice First Dates homosexuální páry ukázala. No a? Homosexuálů se v každé společnosti vyskytuje do pěti procent, a navíc ne všichni z nich vyhledávají svazky, které by trvaly déle než jednu noc, a dalo se tak o nich něco smysluplného natočit. Konzervativněji založení lidé zatím v 21. století lehce dojdou k názoru, že výskyt homosexuálů ve filmové tvorbě je už dlouho výrazně nadproporční, a že tedy oni sami jsou objektem převýchovy na pokrokové lidi.

Speciálně katolíci, pokud berou vážně učení svých církevních otců, v dnešním světě rychle získají pocit naprostého kulturního obklíčení. Pak se z nich dá lehce vyloudit nějaký citát, který bude vypadat patřičně směšně a agresivně. Věci však nejsou tím, čím se zdají být. I v tomto případě celá aféra vznikla nikoliv jako nekontrolovatelný výlev reakcionářovy agrese, ale cílenými dotazy jednoho zjevně vysoce uvědomělého homosexuála.

6. března 2017